Luteal Faz Desteği

 Luteal Faz Desteği

Normalde yumurtlama (ovulasyon) öncesi ve sonrası yumurtalıklardan salgılanan östrojen ve progesteron hormonu, rahim iç yüzeyini (endometrium) düzenler ve gebelik olursa, embriyonun tutunmasını sağlar. Ancak tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar, yumurtalıkların hormonal faaliyetini değiştirir.

"Yumurtaların toplanmasıyla (OPU) beraber embriyonun rahim içine tutunmasını kolaylaştırmak için ilave ilaçların kullanılması gerekir. Bu, luteal faz desteğidir ve genel olarak progesteron tedavisidir."

Progesteron desteğine, OPU işleminden sonra başlanır ve gebelik olursa doktorun önereceği zamana kadar devam edilir. 

Progesteron, yaygın olarak kas içi ya da vajinal jel olarak kullanılır. Son yıllarda cilt altı ilaçlar da etkinlik göstermektedir.

Crinone % 8 jel, günde 1 ya da 2 kez vajinal olarak uygulanır. Bir miktar vajinal akıntı ve kaşıntı olabilir. Crinone buzdolabının raf kısmında saklanmalıdır.

Progestan ampul ise kaba ete her gün 1 ampul şeklinde uygulanır. Uygulama yerlerinde lokal şikayetler ve ağrı ortaya çıkabilir.

Proluton 500 depot haftada 2 gün yarım ampul kaba ete kullanılır.

Doktorunuza Sorun

Yumurta Dondurma

Yumurta Dondurma

Kadınlarda bazen yumurta dondurmak gerekiyor. Yumurtalık rezervinin az olduğu yani bebek sahibi olma şansının azaldığı kadınlar var.

Embryo Pooling (Embryo Havuzu)

Embryo Pooling (Embryo Havuzu)

Birden fazla tüp bebek tedavisi siklusu yaparak embryo sayısını artırarak gebelik şansını artırmak olarak tarif edebiliriz.