Tüp Bebek

Tüp bebek uygulamalarında, kadının yumurtalık dokusu veya yumurtaları ile erkeğin testis dokusu veya spermleri dondurularak saklanması büyük bir öneme sahiptir.

Bu yöntem, embriyo elde edilmesine kadar geçen zorlu süreci tekrar yaşamadan, mevcut kaliteli embriyoların kullanılmasını sağlayarak çiftleri hem maddi hem de duygusal olarak büyük bir yükten kurtarır. Ayrıca gebelik şansını da azaltmaz.

Embriyo dondurma-çözme işlemi sırasında, embriyolar kimyasal maddelerle (kriyoprotektanlar) eşliğinde kontrollü bir şekilde soğutularak -196°C sıcaklığındaki sıvı azot içinde dondurulur. Kullanılmak istendiğinde ise önce çözülür, ardından kimyasallardan arındırılır ve kültür ortamına alınır.

Tedavi süreci boyunca elde edilen embriyoların her biri dondurulmak için uygun olmayabilir. Çözme işlemi sonrasında kullanılabilecek kalitedeki embriyolar dondurulur.

Bir soru: Dondurulmuş embriyolarla gebelik şansı nedir?

Embriyo dondurma-çözme sonrası gebelik oranları, taze siklus ile elde edilen gebelik oranlarına benzerdir.

Geçerli yasalara göre, dondurma işlemi çiftin rızasıyla yapılır ve her yıl uzatma onayı alındığı takdirde 5 yıla kadar saklanabilir. Çiftler, istedikleri zaman embriyolarını özel olarak tasarlanmış taşıma tanklarıyla başka bir merkeze taşıyabilirler.

Oosit Dondurma; bazı özel durumlarda (kanser tedavisi, yumurtalık rezervinde azalma vb.) gelecekte tüp bebek tedavisinde kullanılmak üzere kadından alınan yumurtaların dondurulması gerekebilir.

Sperm Dondurma; bazı özel durumlarda (kanser tedavisi, sperm üretim bozukluğu vb.) gelecekte tüp bebek tedavisinde kullanılmak üzere spermlerin, mümkün olan en fazla sayıda tüp içinde dondurulması ve saklanması gerekebilir. Spermler genellikle mastürbasyonla meniden (ejakulat) elde edilir, ancak bazen küçük bir operasyonla doğrudan testisten (TESE vb.) alınabilir.

Bir soru: Dondurulmuş spermlerle gebelik elde etmek ne kadar mümkün?

Sperm dondurma-çözme sonrası gebelik oranları, taze spermle elde edilen gebelik oranlarına benzerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir