Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisinde;

1. Yumurtalıkların uyarılması (kontrollü ovaryan hiperstimülasyon, KOH),

2. Oosit toplanması (OPU) ve

3. Embryo transferi (ET), tahminen 2-3 haftalık bir süreyi kapsar.

Kontrollü Ovaryan Hiperstimülasyon (KOH) protokolleri

– Uzun Protokol (Long Luteal protokol): Adetin 21. günü (veya beklenen adetten 1 hafta önce), her gün aynı saatte, günde 1 kez cilt altı enjeksiyon şeklinde 10 U lucrin başlanır. Adetin 2-4. günü gonadotropin (Gonal-F, Puregon, Menogon, Menopur, Merional) tedavisi başlanır ve aynı gün lucrin dozu günlük 5 üniteye düşülür. Lucrin tedavisine çatlatma iğnesi (pregnyl, ovitrelle) gününe kadar (iğne günü dahil) devam edilir.

– OKS Long Luteal protokol (doğum kontrol haplı uzun protokol): Adetin 2-3. günü doğum kontrol hapı (Yasmin) başlanır. Doğum kontrol hapının 16. gününde, her gün aynı saatte, günde 1 kez cilt altı enjeksiyon şeklinde 10 U lucrin başlanır. Doğum kontrol hapının kalan hapları lucrin ile beraber kullanılır ve 21. gün kutu bitince doğum kontrol hapı bırakılır ama lucrin tedavisine aynı dozda devam edilir. Adetin 2-4. günü gonadotropin (Gonal-F, Puregon, Menogon, Menopur, Merional) tedavisi başlanır ve aynı gün lucrin dozu günlük 5 üniteye düşülür. Lucrin tedavisine çatlatma iğnesi (pregnyl, ovitrelle) gününe kadar (iğne günü dahil) devam edilir.

– Mikrodoz Flare-up protokol (sulandırılmış lucrin protokol): Yumurtalık yanıtı zayıf beklenen hastalarda tercih edilir. Adetin 3. günü doğum kontrol hapı (Yasmin) başlanır. Hapın bitiminin 3. günü lucrin, lucrin tedavisinin 3. günü gonadotropin (Gonal-F, Puregon, Menogon, Menopur, Merional) tedavisi başlanır ve lucrin tedavisine çatlatma iğnesi (pregnyl, ovitrelle) gününe kadar (iğne günü dahil) devam edilir.

– Kısa Protokol (Antagonist protokol): Adetin 2-3. günü gonadotropin (Gonal-F, Puregon, Menogon, Menopur, Merional) tedavisi başlanır ve gonadotropin tedavisinin 4. veya 5. günü 0.25 mg antagonist (cetrotide, orgalutran) tedavi, her gün aynı saatte, günde 1 kez cilt altı enjeksiyon şeklinde başlanır. Antagonist tedavisine, çatlatma iğnesi (pregnyl, ovitrelle) gününe kadar (iğne günü dahil) devam edilir.

– Femara antagonist protokol (yumurtalık hassaslaştırıcı protokol): Yumurtalık yanıtı zayıf beklenen hastalarda tercih edilir. Adetin 2. günü, günlük 2.5 mg Femara (letrozol) 1 tablet ağızdan başlanır ve 5 gün kullanılır. Femaranın 2. günü gonadotropin (Gonal-F, Puregon, Menogon, Menopur, Merional) tedavisi başlanır ve gonadotropin tedavisinin 4. veya 5. günü 0.25 mg antagonist (cetrotide, orgalutran) tedavi, her gün aynı saatte, günde 1 kez cilt altı enjeksiyon şeklinde başlanır. Antagonist tedavisine, çatlatma iğnesi (pregnyl, ovitrelle) gününe kadar (iğne günü dahil) devam edilir.

“Overde follikülleri uyarıcı etkisi olan gonadotropinler (Gonal-F, Puregon, Menogon, Menopur, Merional), hastanın ihtiyacına göre, günlük 150-450 ünite aralığında, her gün aynı saatte, günde 1 kez, cilt altı veya kas içi enjeksiyon şeklinde uygulanır.”

Kontrollü ovaryan hiperstimülasyonunda takip kriterleri;

– Vajinal ultrasonografi ile follikül takibi
– Vajinal ultrasonografi ile endometrial kalınlık değerlendirmesi
– Kanda ösradiol (E2) tayini
– Kanda Luteinizan Hormon (LH), Progesteron (P) tayini

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir