Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisinde;

 1. Yumurtalıkların uyarılması (kontrollü ovaryan hiperstimülasyon, KOH),
 2. Oosit toplanması (OPU) ve
 3. Embryo transferi (ET), yaklaşık olarak 2-3 haftalık bir süreyi kapsar.

Kontrollü Ovaryan Hiperstimülasyon (KOH) protokolleri şunlardır:

 • Uzun Protokol (Long Luteal protokol): Adetin 21. günü (veya beklenen adetten 1 hafta önce), her gün aynı saatte, günde 1 kez cilt altı enjeksiyon şeklinde 10 U lucrin başlanır. Adetin 2-4. günü gonadotropin (Gonal-F, Puregon, Menogon, Menopur, Merional) tedavisi başlanır ve aynı gün lucrin dozu günlük 5 üniteye düşürülür. Lucrin tedavisine çatlatma iğnesi (pregnyl, ovitrelle) gününe kadar (iğne günü dahil) devam edilir.
 • OKS Long Luteal protokol (doğum kontrol haplı uzun protokol): Adetin 2-3. günü doğum kontrol hapı (Yasmin) başlanır. Doğum kontrol hapının 16. gününde, her gün aynı saatte, günde 1 kez cilt altı enjeksiyon şeklinde 10 U lucrin başlanır. Doğum kontrol hapının kalan hapları lucrin ile beraber kullanılır ve 21. gün kutu bitince doğum kontrol hapı bırakılır, ancak lucrin tedavisine aynı dozda devam edilir. Adetin 2-4. günü gonadotropin (Gonal-F, Puregon, Menogon, Menopur, Merional) tedavisi başlanır ve aynı gün lucrin dozu günlük 5 üniteye düşürülür. Lucrin tedavisine çatlatma iğnesi (pregnyl, ovitrelle) gününe kadar (iğne günü dahil) devam edilir.
 • Mikrodoz Flare-up protokol (sulandırılmış lucrin protokol): Yumurtalık yanıtı zayıf beklenen hastalarda tercih edilir. Adetin 3. günü doğum kontrol hapı (Yasmin) başlanır. Hapın bitiminin 3. gününde lucrin, lucrin tedavisinin 3. gününde gonadotropin (Gonal-F, Puregon, Menogon, Menopur, Merional) tedavisi başlanır ve lucrin tedavisine çatlatma iğnesi (pregnyl, ovitrelle) gününe kadar (iğne günü dahil) devam edilir.
 • Kısa Protokol (Antagonist protokol): Adetin 2-3. günü gonadotropin (Gonal-F, Puregon, Menogon, Menopur, Merional) tedavisi başlanır ve gonadotropin tedavisinin 4. veya 5. günü 0.25 mg antagonist (cetrotide, orgalutran) tedavi, her gün aynı saatte, günde 1 kez cilt altı enjeksiyon şeklinde başlanır. Antagonist tedavisine, çatlatma iğnesi (pregnyl, ovitrelle) gününe kadar (iğne günü dahil) devam edilir.
 • Femara antagonist protokol (yumurtalık hassaslaştırıcı protokol): Yumurtalık yanıtı zayıf beklenen hastalarda tercih edilir. Adetin 2. günü, günlük 2.5 mg Femara (letrozol) 1 tablet ağızdan başlanır ve 5 gün kullanılır. Femaranın 2. günü gonadotropin (Gonal-F, Puregon, Menogon, Menopur, Merional) tedavisi başlanır ve gonadotropin tedavisinin 4. veya 5. günü 0.25 mg antagonist (cetrotide, orgalutran) tedavi, her gün aynı saatte, günde 1 kez cilt altı enjeksiyon şeklinde başlanır. Antagonist tedavisine, çatlatma iğnesi (pregnyl, ovitrelle) gününe kadar (iğne günü dahil) devam edilir.

“Yumurtalıkları uyarıcı etkisi olan gonadotropinler (Gonal-F, Puregon, Menogon, Menopur, Merional), hastanın ihtiyacına göre, günlük 150-450 ünite aralığında, her gün aynı saatte, günde 1 kez, cilt altı veya kas içi enjeksiyon şeklinde uygulanır.”

Kontrollü ovaryan hiperstimülasyonunda takip kriterleri şunlardır:

 • Vajinal ultrasonografi ile follikül takibi
 • Vajinal ultrasonografi ile endometrial kalınlık değerlendirmesi
 • Kanda östradiol (E2) tayini
 • Kanda Luteinizan Hormon (LH), Progesteron (P) tayini

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir