Tüp Bebek

Mastürbasyonla elde edilen ejakulat (meni sıvısı) içinde sperm bulunmamasına azoospermi denir. Böyle durumlarda cerrahi yöntemlerle sperm elde ediyoruz.

PESA (Perkutan Epididimal Sperm Aspirasyonu); Epididimislerden iğne ile spermlerin çekilmesi. Bu işlemde testis torbası (skrotum) kesilmez. Erkek kordonlarında tıkanıklığın olduğu hastalarda uygulanır. Bu yöntemle sperm elde edilemezse testisten sperm elde etme yöntemleri uyguluyoruz.

PTSA (Perkutan Testiküler Sperm Aspirasyonu); Testislerin bulunduğu kese (skrotum) açılmadan ciltten batırılan bir iğne testisten örnek alınması.

TESE (Testiküler Sperm Ekstraksiyonu); testis kesesi (skrotum), bir kesi ile açılır ve testisten küçük doku parçaları alınarak sperm aranır.

MikroTESE (Mikroskop altında Testiküler Sperm Ekstraksiyonu); TESE işleminin mikroskop altında yapılması. Testis dokusuna en az zarar veren yöntem bu.

Cerrahi sperm elde etme yöntemlerinin tamamı lokal ya da genel anestezi altında uygulanır.

Bu yöntemler, hastaneye yatış gerektirmeden ayaktan yapılan işlemler. İşlemler çoğu kez 10 dakika ile yarım saat zaman alır ve sonrasında günlük hayata devam edilebilir.

Bu işlemler, tüp bebek merkezinde yapılır ve alınan örnekler aynı anda laboratuarda incelenerek sperm bulunup bulunmadığı görülür. Sperm bulunduğunda işleme son verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir