Tüp Bebek

Azoospermi, mastürbasyonla elde edilen ejakulatta (meni sıvısı) sperm olmaması durumunu ifade eder. Bu tür durumlarda cerrahi yöntemler kullanılarak sperm elde edilir.

PESA (Perkutan Epididimal Sperm Aspirasyonu); Epididimis adı verilen bölgelerden iğne ile sperm örneği çekilmesini sağlar. Bu işlem sırasında testis torbası (skrotum) kesilmez. Bu yöntem, erkek üreme kanallarında tıkanıklık olduğu durumlarda tercih edilir. PESA ile sperm elde edilemezse, testisten sperm almak için diğer cerrahi yöntemlere başvurulabilir.

PTSA (Perkutan Testiküler Sperm Aspirasyonu); Ciltten bir iğne yardımıyla testis dokusundan sperm örneği alınmasını sağlar.

TESE (Testiküler Sperm Ekstraksiyonu); Testis torbası (skrotum) cerrahi bir kesi ile açılarak testis dokusundan küçük doku örnekleri alınarak sperm aranır.

MikroTESE (Mikroskop Altında Testiküler Sperm Ekstraksiyonu); TESE işleminin mikroskop altında gerçekleştirildiği bir yöntemdir ve testis dokusuna en az zarar verir.

Bu cerrahi sperm elde etme yöntemleri, genellikle lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilir. Hastaneye yatış gerektirmezler ve genellikle kısa sürede tamamlanır. İşlem sonrasında günlük hayata hızla dönülebilir.

Bu işlemler, tüp bebek merkezlerinde gerçekleştirilir ve alınan sperm örnekleri laboratuar ortamında hemen incelenir, spermin varlığı kontrol edilir. Sperm bulunduğunda, işlem sonlandırılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir