Erken Doğum (Preterm Eylem)

Erken Doğum (Preterm Eylem)

Doğumun 37. gebelik haftasından önce başlaması durumu.

Doğumların yaklaşık %10’u erken oluyor.

Burada en önemli sorun, prematürite ve maalesef bebek ölümlerinin en sık sebebi.

Çoğunlukla erken doğumun sebebi bilinmez ama bazen de suyun erken patlaması, annede ya da bebekte bir problemin var olması ile ortaya çıkar.

İkiz gebeliklerde, tüp bebeklerde, rahim anormalliği olan kadınların hamileliklerinde daha sık ortaya çıkar.

Önceki hamileliğinde erken doğum yapan kadınlarda ve ayrıca ağır koşullarda çalışan hamilelerde risk artışı ardır. Anne karnında enfeksiyon varlığı, annedeki akıntılı hastalıklar, enfeksiyonlar, sigara, alkol, uyuşturucu kullanımı, çok genç veya ileri anne yaşı, düşük sosyo-ekonomik düzey, yeteriz kilo alımı, C vitamin yetersizliği, hatta depresyon gibi ruh sağlığını etkileyen durumlar, diğer risk faktörleri arasındadır.

Hamilelik esnasında başlayan rahim kasılmaları, bu kasılmalar sonrasında ortaya çıkan rahim ağzı açıklığı, tanı koydurucudur. Erken doğum riski erken haftalarda yapılan ultrason incelemeleri ile anlaşılabilir.

Doktorunuza Sorun

Sürtünmeli İlişkilerde Hamilelik Riski

Sürtünmeli İlişkilerde Hamilelik Riski

Spermler, kadının vajinasının içine bırakıldığında rahim ağzı kanalını ve rahim boşluğunu geçerek tüplere ulaşabilir. Kadın vücudunda günlerce canlı kalabilir.

Hamilelikte Tiroid Hastalıkları

Hamilelikte Tiroid Hastalıkları

Tiroid hastalığına ait belirtilerin gebelikte gözlenen normal belirtilere çok benzer olması (çarpıntı, bulantı, kusma, halsizlik, iştahsızlık) tanı ve tedaviyi geciktirebilir.

Gestasyonel Diyabet (Gebelikte Şeker)

Gestasyonel Diyabet (Gebelikte Şeker)

Gebelikle beraber bazı hormonlar, normalden farklı ve çoğunlukla fazla miktarda salgılanır ve bu durum, kadında insülin direncine ve dolayısıyla anne kanında şekerin yükselmesine sebep olur.

Hamilelik Öncesi

Hamilelik Öncesi

Hamilelikte ortaya çıkabilecek bir çok risk, kadının yaşı ile çok yakından ilgili.