Gebelik

Hamilelik sırasında bebeğiniz, ihtiyaç duyduğu tüm besinleri sizden alır. Bu yüzden hamilelik öncesinde ve hamilelik sırasında biraz daha fazlasına ihtiyacınız olabilir.

Vücudumuz, güçlü ve sağlıklı kalabilmek için gıdalardaki vitamin, mineral ve diğer besin maddelerini kullanır.

Hamilelik sırasında, büyüyen bebeğiniz, sizden ihtiyaç duyduğu tüm besinleri alır. Bu yüzden hamilelik sırasında daha önce aldıklarınızdan daha fazlasına ihtiyacınız olabilir. Birden çok bebeğe hamile iseniz (ikiz, üçüz gibi), bir bebeğe hamile kalınan duruma göre daha fazla besine ihtiyacınız olur.
Örneğin vejeteryanseniz veya alerjiniz sebebiyle belirli bazı yiyecekleri yiyemiyorsanız, yapılacak kan testleri ve kontrollerin ardından, eksik olan vitamin ve minerallerden yararlanmanıza yardımcı olması için besin takviyesi almanızı isteyebilirim.

Bütün vitamin ve mineraller önemlidir fakat bazıları hamilelik döneminde bebeğin büyümesinde ve gelişmesinde daha önemli rol oynar:

  • Folik asit (bebeğin sinir sistemi ve kalbinin gelişiminin tamamlanmasına yardımcı olur)
  • Demir (gebelikte demir ihtiyacı artar. Bu yüzden hem anne hem bebek için oldukça önemlidir.)
  • Kalsiyum (bebeğin kemikleri, dişleri, kalbi, kasları ve sinirlerinin gelişmesine yardımcıdır)
  • Vitamin D ( D vitamini vücudun Kalsiyumu emmesine yardımcı olur. Aynı zamanda sinirleri, kasları ve bağışıklık sisteminin gelişmesini destekler.)
  • DHA (Omega 3 yağ asiti olarak da adlandırılır. Bebeğin beyninin ve gözlerinin gelişmesine yardımcı olur)
  • İyot (İyot vücudun tiroid hormonu üretmesi için ihtiyaç duyduğu bir mineraldir. Bebeğin beyninin ve sinir sisteminin gelişmesine yardımcıdır)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir