Hamilelikte Vitamin Desteği

Hamilelikte Vitamin Desteği

Hamilelik sırasında bebeğiniz, ihtiyaç duyduğu tüm besinleri sizden alır. Bu yüzden hamilelik öncesinde ve hamilelik sırasında biraz daha fazlasına ihtiyacınız olabilir.

Vücudumuz, güçlü ve sağlıklı kalabilmek için gıdalardaki vitamin, mineral ve diğer besin maddelerini kullanır.

Hamilelik sırasında, büyüyen bebeğiniz, sizden ihtiyaç duyduğu tüm besinleri alır. Bu yüzden hamilelik sırasında daha önce aldıklarınızdan daha fazlasına ihtiyacınız olabilir. Birden çok bebeğe hamile iseniz (ikiz, üçüz gibi), bir bebeğe hamile kalınan duruma göre daha fazla besine ihtiyacınız olur.
Örneğin vejeteryanseniz veya alerjiniz sebebiyle belirli bazı yiyecekleri yiyemiyorsanız, yapılacak kan testleri ve kontrollerin ardından, eksik olan vitamin ve minerallerden yararlanmanıza yardımcı olması için besin takviyesi almanızı isteyebilirim.

Bütün vitamin ve mineraller önemlidir fakat bazıları hamilelik döneminde bebeğin büyümesinde ve gelişmesinde daha önemli rol oynar:

  • Folik asit (bebeğin sinir sistemi ve kalbinin gelişiminin tamamlanmasına yardımcı olur)
  • Demir (gebelikte demir ihtiyacı artar. Bu yüzden hem anne hem bebek için oldukça önemlidir.)
  • Kalsiyum (bebeğin kemikleri, dişleri, kalbi, kasları ve sinirlerinin gelişmesine yardımcıdır)
  • Vitamin D ( D vitamini vücudun Kalsiyumu emmesine yardımcı olur. Aynı zamanda sinirleri, kasları ve bağışıklık sisteminin gelişmesini destekler.)
  • DHA (Omega 3 yağ asiti olarak da adlandırılır. Bebeğin beyninin ve gözlerinin gelişmesine yardımcı olur)
  • İyot (İyot vücudun tiroid hormonu üretmesi için ihtiyaç duyduğu bir mineraldir. Bebeğin beyninin ve sinir sisteminin gelişmesine yardımcıdır)

Doktorunuza Sorun

Sürtünmeli İlişkilerde Hamilelik Riski

Sürtünmeli İlişkilerde Hamilelik Riski

Spermler, kadının vajinasının içine bırakıldığında rahim ağzı kanalını ve rahim boşluğunu geçerek tüplere ulaşabilir. Kadın vücudunda günlerce canlı kalabilir.

Erken Doğum (Preterm Eylem)

Erken Doğum (Preterm Eylem)

Doğumların yaklaşık %10’u erken oluyor. Burada en önemli sorun, prematürite ve maalesef bebek ölümlerinin en sık sebebi.

Hamilelikte Tiroid Hastalıkları

Hamilelikte Tiroid Hastalıkları

Tiroid hastalığına ait belirtilerin gebelikte gözlenen normal belirtilere çok benzer olması (çarpıntı, bulantı, kusma, halsizlik, iştahsızlık) tanı ve tedaviyi geciktirebilir.

Gestasyonel Diyabet (Gebelikte Şeker)

Gestasyonel Diyabet (Gebelikte Şeker)

Gebelikle beraber bazı hormonlar, normalden farklı ve çoğunlukla fazla miktarda salgılanır ve bu durum, kadında insülin direncine ve dolayısıyla anne kanında şekerin yükselmesine sebep olur.

Hamilelik Öncesi

Hamilelik Öncesi

Hamilelikte ortaya çıkabilecek bir çok risk, kadının yaşı ile çok yakından ilgili.