Gebelik

Hamileliğin sık rastlanan durumlarından biri kansızlık, yani anemidir. Hamileliğin başlangıcında adet döneminin kesilmesiyle birlikte kadınların kan düzeyleri yükselir. Ancak hamileliğin ilerleyen haftalarında hem anne hem de bebek daha fazla kan gereksinimi duyar, bu da annedeki kan depolarının azalmasına neden olabilir. Her hamilelikte kansızlık yaşanacak diye bir genel kural yoktur, ancak genellikle bu durumla karşılaşılır. Kansızlık teşhisi ara sıra yapılan kan testleri ile konulur ve uygun tedavi yöntemleri uygulanır.

Hamilelikte kansızlığın en yaygın nedeni demir eksikliğidir. Demir takviyeleri eskiden yaygın bir uygulama olsa da, artık gereksizse bunu tavsiye etmiyorum. Bir diğer kansızlık nedeni ise hamilelik sırasındaki kanamalardır. Tedavi edilmeyen kansızlık durumlarında bebeklerin düşük doğum ağırlığına sahip olma ve erken doğma riski artabilir.

Hamilelikte kansızlık belirtileri genellikle gözle görülmez ve çoğu zaman rutin kan testleri ile tespit edilir. Bunlar arasında halsizlik, hızlı yorulma, soluk cilt tonu, çarpıntı, baş dönmesi, tırnaklarda yapı bozuklukları, tırnak diplerinde solukluk gibi bulgular bulunabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir