Gebelikte Kalp ve Akciğer

Gebelikte Kalp ve Akciğer

Gebelik, akciğer fonksiyonlarını değiştirir. Büyüyen bebeğe yer açmak için karnın içindeki bir çok organda olduğu gibi göğüs kafesindeki organlarda da yerleşim farklılıkları olur. Diyafram kası artık aşağı inemediği için akciğer fonksiyonları değişir.

Gebelik süreci akciğer hastalıkları üzerinde bir çok değişik etkiye sahiptir.

Astım, gebelikte en sık görülen akciğer hastalığıdır. Gebelerde astımın seyri ile ilgili 1/3 kuralı var. Ya değişmez, ya ilerler ya da geriler. Astımı olan kadınlarda gebelik, sonraki dönemler için olumsuzluk yapmaz, ancak gebelik esnasında bazen zorlayabilir.

Gebelerde kalbin yerleşim yeri az da olsa değişeceği için işlevleri ile ilgili olarak bazı değişiklikler olur. Bilinen bazı kalp hastalıkları, gebelikte daha da ağırlaşabilir.

Maalesef direkt hamileliğe bağlı olmayan anne ölümlerinin en sık sebebi kalp hastalıkları.

Özellikle morarma ya da efora karşı tahammülsüzlük durumlarında çok dikkatli olmak gerek.

Çarpıntı ya da ritim bozuklukları sık olarak karşımıza çıkar ama yakın takiple problem yaşamıyoruz.

Doktorunuza Sorun

Sürtünmeli İlişkilerde Hamilelik Riski

Sürtünmeli İlişkilerde Hamilelik Riski

Spermler, kadının vajinasının içine bırakıldığında rahim ağzı kanalını ve rahim boşluğunu geçerek tüplere ulaşabilir. Kadın vücudunda günlerce canlı kalabilir.

Erken Doğum (Preterm Eylem)

Erken Doğum (Preterm Eylem)

Doğumların yaklaşık %10’u erken oluyor. Burada en önemli sorun, prematürite ve maalesef bebek ölümlerinin en sık sebebi.

Hamilelikte Tiroid Hastalıkları

Hamilelikte Tiroid Hastalıkları

Tiroid hastalığına ait belirtilerin gebelikte gözlenen normal belirtilere çok benzer olması (çarpıntı, bulantı, kusma, halsizlik, iştahsızlık) tanı ve tedaviyi geciktirebilir.

Gestasyonel Diyabet (Gebelikte Şeker)

Gestasyonel Diyabet (Gebelikte Şeker)

Gebelikle beraber bazı hormonlar, normalden farklı ve çoğunlukla fazla miktarda salgılanır ve bu durum, kadında insülin direncine ve dolayısıyla anne kanında şekerin yükselmesine sebep olur.

Hamilelik Öncesi

Hamilelik Öncesi

Hamilelikte ortaya çıkabilecek bir çok risk, kadının yaşı ile çok yakından ilgili.