Gebelik

Anne adayları çiğ et ve çiğ süt ürünlerinden kaçınmalıdır, bu tür ürünler hamilelik sırasında risk taşıyabilir. Çiğ köfte, pastırma, jambon gibi ürünler bu kategoride yer almaktadır.

Deniz ürünleri, özellikle dip canlıları, yüksek miktarda civa içerebilir ve bu civa bebeklerin sinir sistemine zarar verebilir. Bu nedenle aşırı miktarda balık veya deniz ürünü tüketmek doğru değildir. Haftada 3 öğün deniz ürünü yemek yeterlidir.

Hamilelik sırasında ortaya çıkabilecek birçok risk, kadının yaşı ile yakından ilişkilidir. Genç yaşta ya da ileri yaşta hamilelikler daha riskli olabilir. Ancak her yaşta, istenen bir gebelik durumunda, sağlıklı bir gebelik ve doğum mümkün olabilir.

Fazla kilolu veya obezite problemi olan kadınlar, mümkünse hamile kalmadan önce kilo vermeye çalışmalıdır. Ayrıca, hamilelik sırasında gereksiz kilo alımından kaçınılmalıdır. Bu, hem anne adayı için hem de bebeği için önemlidir.

Normal hamileliklerde egzersiz yapmak kısıtlanmaz. Egzersiz, gebeliği olumsuz etkilemez ve düzenli egzersiz yapmak, gebelik sürecini daha sağlıklı hale getirebilir. Ancak herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce doktordan onay almak önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir