Doğum Korkusunu Nasıl Yenebilirim ?

Hocam 28 yaşında 3 yıllık evliyim artık çocuk istiyoruz.Ama ben doğumdan çok korkuyorum ağrıya ve acıya çok dayanamıyorum nasıl doğum yaparım diye kara kara düşünüyorum.Doğum korkusunu nasıl yenerim?

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Normal doğum sancıları, kasılmaları ve doğum sırasında olabilecek en kötü senaryoları okumak, düşünmek, duymak çoğu anne adayını korkutuyor. Doğum korkusu, çok yaygın bir durum. Hem gebelik sırasında hem gebe kalmadan önce karar alma aşamasında, kadınları çok fazla zorluyor. Fakat yaşanacak dönem hakkında ne kadar çok bilgilenirseniz, korkularınız da o oranda azalacaktır. Doktorunuza duyduğunuz güven, bu noktada çok önemli. Anne adayı hastalarıma, normal doğumun yararları, şekli ve süreçte yaşananları doğru bir şekilde anlatıyor ve sağlıklı bir doğum için kaygıları gideriyorum. Alternatif olarak nefes egzersizleri yaparak rahatlayabilir, gebelik süresince doğuma hazırlık kurslarına katılarak veya doğum koçlarından destek alarak da bu korkunuzu hafifletebilirsiniz.

Hamilelik sürecimde yavaş yavaş sona yaklaşıyorum. Bugün 7. Ayım doldu. Ancak doğumdan okadar korkuyorum ki bu korkuyu nasıl yeneceğimi bilemiyorum. Doğum korkusunu nasıl yenebilirim?

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Doğum korkusuyla başa çıkmada ilk adım; anne adayının kendisini en çok endişelendiren konuyu iyi bilmesi, bunu doktoruyla ya da doğum öncesi kurslara katılarak çözmeye çalışması. Çabalarının yetersiz kaldığı durumda, bireysel bir psikolojik destek alması olmalıdır. Sağlıklı doğumlar.

Bundan üç hafta sonra normal doğum olacağım ve ben çok korkuyorum sezaryen olmayı hiç istemedim, hep normal diye istiyordum ama şuan nasıl olacak bilmiyorum..Sabahtan beri moralim çok bozuk, doğum korkusunu nasıl yenerim?

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Anne adaylarının doğum korkusuna kapılmalarının en büyük sebeplerinden biri çevreden duydukları kötü doğum hikayeleri ya da televizyonda gösterilen kötü doğum sahneleri. Doğum korkusu olan anne adaylarının, doktorlar tarafından, doğum süreci hakkında doğru bilinçlendirmeleri ile ve çeşitli terapilerle bu korkularından kurtulmaları mümkün. Kötü doğum hikayelerine değil iyi hikayelere odaklanmak da işe yarayabilir. Sağlıklı doğumlar.

Siz de Soru Sorabilirsiniz?

Anlaşmalı Kurumlar
Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara

©Tüm Hakları Saklıdır. Yasal Uyarı

close
Yazmaya başladığınızda bulunan sonuçlar listelenecektir.