Tüp Bebek

Bir süredir bebek istiyoruz, korunmadan birlikte oluyoruz ama hala gebelik yok.

Bir bebeğimiz var, ama hasta. Doktorlar, "kardeşi olsaydı tedavi şansı daha yüksek olurdu" dediler.

Ben ve eşimdeki bazı hastalıklı genler yüzünden çocuklarımız hasta doğuyor, artık sağlıklı bir bebek istiyorum...

Şikayetler uzayıp gider.

Amacımız, sağlıklı bir bebeğe sahip olmak. Bunun için gebe kalmak, gebeliği sürdürmek ve doğum yapmak gerek.

Gebe kalmakta zorluk çeken çiftlerde, uzun süredir uygulanan yöntemlerden en komplike ama aynı zamanda en başarılı olanı; TÜP BEBEK.

İleri kadın yaşı, yumurtlama kusurları, tüplerde tıkanıklık, yumurta ya da sperm sayısında azlık ya da belli bir sebep olmamasına rağmen bir süredir gebe kalamama gibi durumlarda tüp bebek tedavisi devreye giriyor.

Tüp bebek tedavisiyle ilgili bilgilere ulaşmak hiç de zor değil, Amerika'yı yeniden keşfetmiyoruz. Ama tüp bebek tedavisi için içinize sinen bir doktor bulmak biraz zor...

16 Sıkça Sorulan Sorular
hocam iyi günler. Ben 38 eşim 56 yaşında. 1 yıllık evliyiz, ikimizin de ilk evlilikleri. Çocuğumuz olsun istiyoruz, benim ya da eşimin yaşı, hamile kalmak için bir engel midir?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
İyi günler dilerim. Gebe kalmakla ilgili en önemli parametre, kadının yaşı. Erkeğin yaşı da önemli ama yine de kadının yaşı kadar değil. Otuz sekiz yaş, kadında yumurtalık rezervinin azaldığını yani yumurta sayısı ve kalitesinin azaldığını bildiğimiz bir yaş grubu ama yine de iyi bir değerlendirme ile durumunuz daha da net hale getirilebilir. Eşinizin yaşı, daha az önemli ama yine de semen analizi dediğimiz bir incelemeyle onun sperm sayı, hareketlilik ve kalitesi hakkında bilgi sahibi olabiliriz. Fazla vakit kaybetmeden konuyla ilgili bir doktorla görüşmeniz uygun olur. Sağlıklı günler dilerim.
Uzay hocam iyi günler. Ben 41 eşim 46 yaşında. 8 defa denedik ama olmadı. En son 2 sene önceydi. Acaba son 2 yılda değişiklik oldumu diye merak ediyoruz, yeni bir deneme yapmak mantıklı olacakmı?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Merhaba, geçmiş olsun. Dosyanızı inceleyemediğim için sizin durumunuzla ilgili yeni bir haber var mı bilemiyorum. Tüp bebek, çok bilinmeyenin olduğu ve her geçen gün bazı yeniliklerin yaşandığı bir alan. Ancak eklenen yeni tedaviler, tüm tüp bebek hastaları için bir çare olmayabiliyor. Sizinki ile ilgili süreç hakkında bilgi almanın en sağlıklı yolu, doktorunuzla birebir temasa geçmek olur. Bol şans dilerim.
Uzay hocam iyi günler. Otuz yaşındayım, 19 aylık evliyim ve hiç korunmadık ama hamilelik olmadı. İlaçlı rahim-tüp filmi dışında her şey yapıldı ama hiç bir sorun yok dendi. Geçen ay klomen kullandım, yumurtam kendiliğinden çatladı ama yine hamilelik yok. Bu ay yine klomen kullanıyorum ve merakla sonucu bekliyoruz. Aşılamadan fayda görebilirmiyim diye çok merak ediyorum.
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Merhaba, geçmiş olsun. Bir yıldan uzun süredir, düzenli aralıklarla yani haftada 2-3 kez korunmaksızın ilişki olduğu halde hamilelik olmadıysa mutlaka inceleme yapıyorum. Bu incelemeler hem erkek hem de kadında oluyor. Kadındaki incelemelerden biri de tüplerin açıklığı ve rahimin durumunu değerlendirdiğim histerosalpingografi (HSG) yani ilaçlı rahim-tüp filmi. Bu olmadan tüplerinizin durumundan emin olamayız. Bu durumda da aşılama yapılabilir ama şansımıza güvenmek zorunda kalırız. Eksik tahlilinizi yaptırmanızı öneririm, iyi günler.
Hocam kolaylıklar diliyorum. Kırk bir yaşındayım ve son tüp bebek denememi yapıyorum bu 7. olacak. Bu tedavi döneminde rahim ince kaldığı için gelişen 1 embriyomuz donduruldu. Artık transfer için hazırlıklar yapmayı planlarken doktorumuz bir tane daha embriyo üretip ikisini birlikte vermemiz konusunda bir öneri getirdi. Bu da yeni bir tüp bebek tedavisi demek. Maddi ve manevi olarak bizi zorlayacak ama şansımızın daha fazla olacağını söyledi. Eşim ve benim kafamız karıştı, bu durumda siz ne önerirsiniz?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Merhaba ben de size kolaylıklar dilerim. Sizin durumunuzdaki hastalarıma ben de bunu öneriyorum. Bu yöntemin bir adı var; embriyo pooling. Yani embriyo sayısını artırarak daha fazla sayıda embriyo ile transfer yapmak ve tutunma olasılığını artırmak. Evet yeniden benzer bir tedavi olacak ve garantisi de yok ama mali durumunuz buna uygunsa denemenizde fayda görüyorum. Şimdiden bol şans dilerim.
Uzay hocam iyi günler. Otuz dört yaşındayım, 5 yıllık evliyim, 3 yaşında bir oğlum var, 1,5 yıl önce rahimde 1 bebeğim öldüğü için kürtaj yapıldı. Bir yılı aşkın süredir korunuyorum ama hamilelik olmadı. Tahlillerim iyi ama AMH: 0,6 çıktığı için tüp bebek dediler ama ben bir aşılama yaptırdım hamileleik olmadı şimdi yeniden aşılama diyolar ama ben artık tüp bebek istiyorum, sizin öneriniz ne olur?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Merhaba, geçmiş olsun. Sizin durumunuzda aşılama hala uygun bir seçenek olmakla beraber tüp bebek de bir yöntem olarak gündemde. Siz, sanırım denediğiniz bir yöntemden farklı bir yöntem denemek istiyorsunuz. Yine de adetli iken yapılacak bir ultrason muayenesinde antral follikül sayılarınız yumurtalık rezervinizi belirlemek ve tedavi için daha doğru bir öneriyi oluşturmak adına daha belirleyici olacaktır. Bol şans dilerim.
Hocam iyi günler. Adetimle beraber tüp bebek tedavisinie başlayacaktık ama kontrolde yumurtalığımda kist olduğunu öğrendik ve kist eriyene kadar tedaviye başlamayacağız. Bunu hızlı eritecek bişey var mıdır diye merak ediyorum.
Op.Dr.Uzay Yıldırım
İyi günler, geçmiş olsun. Tüp bebek tedavisinde ilk basamak, yumurtalıkların uyarılması basamağı. Tedaviye adetli iken başlamamızın nedeni yumurtalıkların bizim vereceğimiz uyarıcı ilaçlara en iyi yanıtı vereceği ve siklusun bütünüyle kontrolümüz altında olmasına olanak sağlayacak olması. Ancak adetin 2. ya da 3. günü yaptığımız ultrasonda yumurtalıklarda aktif bir follikül ya da kist gördüğümüzde mecburen tedaviyi ertelemek zorunda kalıyoruz. Gördüğümüz follikülün aktif olup olmadığını ise kanda hormon düzeyine bakarak anlıyoruz. Bu aktif folliküller çoğunlukla kendiliğinden erir ancak ben, böyle durumlarda ilave bir ilaç kullanarak erimeye katkı sağlıyorum. Bol şans dilerim.
Hocam iyi günler, Üçüncü tüp bebek denememiz de maalesef olumsuz sonuçlandı. Dördüncü denemeye başlayacağız yalnız bir şey kafamı karıştırıyor. Son denememde akşam iğnelerinde günlük dozum 375-450 ünite arasında değişmişti ve 2 yumurta toplanmıştı. Dördüncü denemede doktorumuz dozu yarı yarıya azaltıp, tedaviye bir hap ilave etti. Bu durumda yumurta sayım azalır diye korkuyorum, sizin görüşünüz nedir?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Merhaba, geçmiş olsun. Tüp bebek denemeleri maalesef olumsuz olabiliyor ve bizler olumsuz biten bir tedaviden yapacağımız yeni tedavide sonucu değiştirmek için süreçle ilgili de bazı değişiklikler yapma ihtiyacı hissediyoruz. Son tedavinizde neredeyse en yüksek dozdan tedaviniz yapılmış ve 2 yumurta alınabilmiş. Bu durum sizin yanıt verme konusunda "zayıf yanıtlı" bir hasta olduğunuzu gösteriyor. Böyle durumlarda klasik tedaviler yerine farklı ilaçlar ve farklı dozlarla yeni bir tedavi süreci başlatabiliyoruz ki ben de böyle yapıyorum, mesela femara-antagonist protokol gibi. Sanırım doktorunuzda böyle düşünmüş, ama yine de en sağlıklı bilgiyi tedavinizi yapan doktorunuzdan alacaksınız. Mutlu sonlar dilerim, bunun için de bol şans.
Hocam iyi günler, altıncı tüp bebek denemmizden de elimiz boş döndük. Artık tüp bebek istemiyoruz acaba aşılama ile hamile kalma şansım çok düşük olur?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
İyi günler, geçmiş olsun. Her tüp bebek denemesi maddi ve manevi fedakarlıklar gerektiriyor ve sonuç hamilelik olmayınca da çok sıkıntı oluyor. Tüp bebek yapıldıktan sonra artık aşılama yapılmamalı diye bir kural yok ama tüp bebek tedavisinin ne sebeple yapıldığı çok önemli. Tüp bebek yumurtlama sorunları için yapılmışsa ve diğer kısırlık faktörlerinin olmadığından eminsek evet bir sonraki deneme aşılama olabilir. Ama tüp bebek tedavisi kapalı olan tüpler için ya da ileri derecede az sayıdaki sperm için yapılmışsa sonraki dönemde aşılamadan fayda beklemek abartılı olur. Sizin durumunuz size özel olduğu için en iyi tavsiyeyi muayene sonrası verebilirim.
hocam iyi günler, dün yumurta toplama işlemi yapılmıştı, 12 yumurta alındı. Bugün aradılar ve 2 tanesinin döllendiğini söylediler. Bu sayı çok az değilmi? doktorumla konuştum, döllenme oranı beklediğimizden az ama yapacak bişey yok dedi. Bu sayı artırılamazmı?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
İyi günler, geçmiş olsun. Tüp bebek tedavisinde kaliteli bir embriyo elde etmek yeterli. Ama tabii ki ne kadar çok yumurta olursa o kadar fazla şansa sahip olabiliyoruz. Toplanan yumurtalardan bir kaçı zaten döllenemeyecek durumda olabiliyor. Bazıları dölleniyor ama bölünme kusurları yani gelişim kusurları yüzünden transfer aşamasına gelemiyor. Döllenme işlemi sonrası kalan 2 tanesinden başka bir şey gelişme şansı artık yok. Umalım ki bu iki tanesi, kaliteli bir gelişim gösterir.
Tüp bebek tedavisiyle gebelik olursa bundan sonra hep tüp bebekle mi gebe kalınabilir?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Tüp bebek tedavisinin neden yapıldığı çok önemli. Eğer tüplerdeki bir tıkanıklık ya da sperm sayısında ileri derecede azalma yüzünden tüp bebek yapılmışsa çoğunlukla sonrasında da tüp bebek tedavisi gerekir. Ancak yumurtlama olmaması ya da bilinmeyen sebepler yüzünden tüp bebek tedavisi yapılmışsa takip eden dönemde kendiliğinden hamile kalma şansı vardır. Yani sorunun cevabı duruma göre değişir.

Doktorunuza Sorun

Tüp Bebek Öncesi Araştırmalar
Tüp Bebek Öncesi Araştırmalar

Tüp bebek tedavisi öncesinde yapılması gereken araştırmalarla tedavi yöntemi belirlenir.

Tüp Bebek Tedavisinin Riskleri
Tüp Bebek Tedavisinin Riskleri

Her tedavide olduğu gibi tüp bebek tedavilerinde de bazı riskler bulunmakta.

Tüp Bebek Tedavisi ve Genetik Hastalıklar
Tüp Bebek Tedavisi ve Genetik Hastalıklar

Tüp bebek tedavisinde çiftin kendisine ait yumurta ve spermler kullanılır. Ülkemizde sadece evli çiftlere tüp bebek tedavisi yapılır.

Embriyo Transferi Sonrası Bilgilendirme
Embriyo Transferi Sonrası Bilgilendirme

Embriyo transferinden sonra nelere dikkat edeceğiz?

Yumurta Dondurma
Yumurta Dondurma

Kadınlarda bazen yumurta dondurmak gerekiyor. Yumurtalık rezervinin az olduğu yani bebek sahibi olma şansının azaldığı kadınlar var.

Embryo Pooling (Embryo Havuzu)
Embryo Pooling (Embryo Havuzu)

Birden fazla tüp bebek tedavisi siklusu yaparak embryo sayısını artırarak gebelik şansını artırmak olarak tarif edebiliriz.

 Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlığı
Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlığı

Bir kaç defa tüp bebek tedavisi denemesine rağmen gebelik elde edememe durumu...

 Ovaryan Hiper Stimülasyon Sendromu (OHSS)
Ovaryan Hiper Stimülasyon Sendromu (OHSS)

Yumurtalık uyarma (ovaryan hiperstimülasyon) tedavisinde kullanılan ilaçlar (gonadotropinler) yüzünden, bazen yan etkiler görülmektedir.

 Azoospermide Cerrahi Yöntemlerle Sperm Elde Etme
Azoospermide Cerrahi Yöntemlerle Sperm Elde Etme

Mastürbasyonla elde edilen ejakulat (meni sıvısı) içinde sperm bulunmamasına azoospermi denir. Böyle durumlarda cerrahi yöntemlerle sperm elde edilir.

Azoospermi
Azoospermi

Azoospermi, dölsuyu (meni) içinde hiç sperm bulunmamasıdır.

 Azalmış Over Rezervi
Azalmış Over Rezervi

Yumurtalıklardaki (over) yumurta hücreleri (oosit) ilk olarak erken bebeklik döneminde (hamileliğin 3. ayında) ortaya çıkar ve hızlı bir artışla hamileliğin ortasında (20. gebelik haftası) 6-7 milyona ulaşır.

 In Vitro Matürasyon (IVM), İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi
In Vitro Matürasyon (IVM), İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi

In Vitro Matürasyon, döllenmek için henüz olgunlaşmamış yumurtaların, laboratuarda olgunlaştırılması ve döllenmeye hazır hale getirilmesidir.

 Preimplantasyon Genetik Tanı (PGD)
Preimplantasyon Genetik Tanı (PGD)

Tüp bebek uygulamalarında, transfer edilecek embriyonun genetik profiline ulaşmak mümkündür.

 Embriyo Dondurma
Embriyo Dondurma

Tüp bebek uygulamalarında, kadına ait yumurtalık dokusunun veya yumurtaların, erkeğe ait yumurtalık (testis) dokusunun veya spermlerin ayrıca da embriyoların dondurularak saklanması çok önemlidir.

 Embriyo Transferi
Embriyo Transferi

Elde edilen tüm embriyolar arasında en iyi kalitede olanlar verileceğinden, embriyoların sayı ve gelişim durumuna göre 2-5. güne kadar transfer işlemi yapılır.

 Embriyo Gelişimi ve Kalitesi
Embriyo Gelişimi ve Kalitesi

Oluşan embriyolar, ısı, nem, pH gibi parametrelerde ana rahmini taklit edebilen ve çok hassas ayarlarla kontrol edilen inkübatörlerde saklanır. Embriyolar, her gün mikroskop altında değerlendirilir ve kalitesi belirlenir.

 Tüp Bebekte Döllenme (IVF, ICSI, IMSI)
Tüp Bebekte Döllenme (IVF, ICSI, IMSI)

Döllenme, standart tüp bebek (In Vitro Fertilizasyon, IVF) ama daha çok mikroenjeksiyon (intrasitoplazmik sperm injeksiyonu, ICSI) veya (intrasitoplazmik şekle göre seçilmiş sperm injeksiyonu, IMSI) şeklinde olur.

 Yumurta Toplama (Oosit Pick-Up, OPU)
Yumurta Toplama (Oosit Pick-Up, OPU)

Döllenmeye hazır, olgun yumurtalar (MI ve MII) 12 mm. ve daha büyük folliküllerden elde edilir.

 Luteal Faz Desteği
Luteal Faz Desteği

Normalde yumurtlama (ovulasyon) öncesi ve sonrası yumurtalıklardan (over) salgılanan östrojen ve progesteron hormonu rahim iç yüzeyini (endometrium) düzenler ve gebelik olursa, embriyonun tutunmasını sağlar.

 Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaç Protokolleri
Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaç Protokolleri

Tüp bebek tedavisinde yumurtalıkların uyarılması (kontrollü ovaryan hiperstimülasyon, KOH), oosit toplanması (OPU) ve ardından embryo transferi (ET), tahminen 2-3 haftalık bir süreyi kapsar.

 Kontrollü Ovaryan Hiperstimülasyon (KOH)
Kontrollü Ovaryan Hiperstimülasyon (KOH)

Normalde her ay (siklus), tek bir olgun yumurta (oosit) gelişir. Oysa tüp bebek (In Vitro Fertilizasyon, IVF) tedavisinde çok sayıda olgun yumurta elde etmek için yumurtalıkları uyarıcı ilaçlar verilir (kontrollü ovaryan hiperstimülasyon, KOH).

 Tüp Bebek Tedavisi Basamakları
Tüp Bebek Tedavisi Basamakları

Kontrollü ovaryan hiperstimülasyon (KOH); çok sayıda olgun yumurta elde edebilmek için yumurtalıkların ilaçlarla uyarılması...

 Tüp Bebek Merkezi Seçimi
Tüp Bebek Merkezi Seçimi

Tüp bebek merkezi yerinde görülmeli; internet araştırması veya başkalarının paylaştığı deneyimler, hep bir eksik kalacaktır.

 Kimlere Tüp Bebek Tedavisi Yapılır?
Kimlere Tüp Bebek Tedavisi Yapılır?

"Düzenli (haftada en az 3 kez) ve korunmasız cinsel ilişkiye rağmen, en fazla 1 yıl içinde (35 yaş üstü kadınlarda 6 ay) gebelik elde edilememişse yardımcı yöntemlere ihtiyaç vardır ve bu yöntemlerin en etkilisi, TÜP BEBEK tedavisidir."

 Tüp Bebek Nedir?
Tüp Bebek Nedir?

Döllenme, kadın yumurtası ile erkek sperminin birleşmesidir.