Aşılama Tedavisinde Başarı Oranı Nedir?

Aşılama Tedavisinde Başarı Oranı Nedir?

Aşılamada (intrauterin inseminasyon, IUI), normal ilişkiye göre % 5-20 arasında daha fazla gebelik şansı var.

Aşılamanın başarı şansını artıran önemli bir faktör, bu yöntemin denendiği sayı.

Aşılama yönteminde genellikle ilk 3 denemede takriben aynı oranlar da gebelik başarısı izlenir ve çoğunlukla ilk 3 denemenin % 80 civarında başarısı vardır.

Aşılama yönteminin 3-4 defa denenmesinden sonra gebelik elde edilmezse artık tüp bebek yöntemine geçilmelidir.

Aşılama yapılacak olan siklusta yumurtlamayı sağlayacak olan ilaçların da doğru seçilmesi başarıyı etkileyen önemli faktörler arasında yer alır.

Haplı (klomifen sitrat) aşılamanın yeterli olmadığı hastalarda iğneli (gonadotropinler) tedavi ile aşılama yapılmalıdır.

Yaygın olarak haplı aşılama en fazla 3 kez denenir ve gebelik elde edilemezse iğneli aşılamaya geçilir. İki kez iğneli aşılama denenmiş ancak gebelik elde edilememişse tüp bebeğe başlamak en doğru yaklaşımdır.

Doktorunuza Sorun

Aşılama Kimlere Yapılmamalı?

Aşılama Kimlere Yapılmamalı?

Kısırlıkta hangi tedavinin uygulanacağı elbette çiftin durumuyla ilgili. Erkekte sperm sayısı çok çok az olmayan, kadında tüplerinden en az biri açık olan çiftlere aşılama tedavisi yapılabilir.

Aşılama Ne Zaman Yapılır?

Aşılama Ne Zaman Yapılır?

Kadında en az 1 tüpün açık olması, erkekte ise aşılama için yeterli sayıda spermin varlığı durumunda aşılama (intrauterin inseminasyon) uygulanır.

Aşılama Kimlere Yapılır?

Aşılama Kimlere Yapılır?

Aşılama yöntemi, özellikle, erkekte sperm sayısı azalmış veya kadında yumurtlama sorunu olan çiftler için uyguladığımız bir yardımcı üreme yöntemidir.