Kızlık Zarı Dikimi

Çok merak edilen bir konu.

Kızlık zarı, kimi için namus göstergesi, kimine göre önemsiz bir detay.

Kızlık zarı, gerçekte fonksiyonu olmayan bir anatomik yapı. Adını eski Yunan'da düğün tanrısı olan Hymen'den alıyor.

İlk ilişki sonrasında yırtılması ve kanamanın olması, kadının bekaretini o ilişkide kaybetmesi anlamını taşıyor.

Fakat gerçekler, bundan biraz daha farklı.

Kızlık zarı, ilk ilişki, hatta tekrarlayan ilişkilerden sonra bile kanamayacak yani yırtılmayacak kadar esnek olabilir.

Kızlık zarının bir çok farklı tipi var; annüler, septalı, kribriform, labial vb. Hatta bir perde gibi tam kapalı olan bir tipi bile var ve bunu mutlaka operasyonla açmak gerekiyor.

Kızlık zarının dikimi mümkün, hatta doğum yapmış olmak bile buna engel değil. Burada asıl amaç işlem sonrası ilk ilişkide kanamanın olması. Beklenen ilk ilişkinin zamanına göre farklı yöntemlerle dikim söz konusu.

Kızlık zarı dikiminde yaygın olan 2 uygulama var.

Biri gerdeğe bir kaç gün kala yapılan dikim işlemi. Bu dikimin uzun süre kalıcı özelliği yok. İşlemden sonra en fazla 1 hafta içinde ilişki olmalı ve dikilen kızlık zarı yırtılmalı.

Diğeri ise kızlık zarı kalıcı dikimi. Kalıcı kızlık zarı dikimi için daha öncesinde ne zaman ve ne kadar ilişki yaşandığının bir önemi yok. Hatta çocuk doğurmuş olanlara bile yapılabilen bir uygulama.

Kalıcı kızlık zarı dikiminde aslında kızlık zarının kendisine ihtiyaç duyulmaz, çünkü kalıcı dikim için kullanılacak dokular, gerekirse vajinadan da elde edilebilir.

Bu yöntemde amaç; kızlık zarı kalıcı dikiminden sonraki ilk ilişkide kanama olmasını sağlamak. Vajinadan flep elde ederek vajina girişini daraltılır ve sonrasındaki ilk ilişkide, dokular yırtılır ve kanar.

Kızlık zarı kalıcı dikimi yaklaşık yarım saat içinde tamamlanan bir uygulama. Muayenehanede yapılan kızlık zarı kalıcı dikimi için lokal anestezi ya da tercihen hafif bir uyku anestezisi yeterli, buna sedo-analjezi denir.

Kızlık zarı kalıcı dikimi sonrasında yeterli özenle ve iyi bir bakımla sorunsuz bir şekilde iyileşilir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında gerekirse pansuman yapılabilir ama mutlaka antibiyotik kullanmak gerekir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında yaklaşık 3 hafta içinde tam iyileşme sağlanır.

Soru: Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasındaki ilk ilişki çok mu ağrılı olur?

Cevap: Hayır, eğer doğru bir işlem yapılmışsa normalden daha fazla ağrı olmaz. Ancak abartılı bir işlem sonrasındaki ilişkiler hem çok ağrılı hem de istenmeyen ilave yırtıklara neden olabilir.

Soru: Kalıcı kızlık zarı dikimi basit bir işlem midir?

Cevap: Tecrübeli ellerde çok da zor olmayan bir işlemdir. Ancak burada anahtar kelime "tecrübe"

Soru: Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında istrahat etmeli miyim?

Cevap: Hayır, şart değil. Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında normal yaşantınızda bir kısıtlama yapmanız gerekmez. Sadece cinsel yaşantınızda bir kısıtlama yapmanız gerek.

Soru: Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında seyahat edebilir miyim?

Cevap: Evet, kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında seyahate engel bir durum yok.

Soru: Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında spor yapabilir miyim?

Cevap: Bazıları hariç evet. Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında bacakların çokça açılmasını gerektirecek zorlayıcı aktivitelerden kaçınmak gerekir. At, motosiklet, bisiklet gibi.

Soru: Kalıcı kızlık zarı dikimi yapıldığı anlaşılır mı?

Cevap: Kalıcı kızlık zarı dikiminin yapıldığını sadece kadın doğum ve adli tıp doktorları muayene ile anlayabilir. Bunun dışında anlaşılmaz.

69 Sıkça Sorulan Sorular
hocam, 10 gün önce kaşıcı kızlık zarı dikimi yapıldı. Şu aralar idrarımda çok zorluk yaşıyorum. Akıntı yada koku yok muayeneye gitsem anlaşılırmı?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Merhaba, geçmiş olsun. İdrar yolları ile ilgili problemlerde genelde alttan muayene yapılmaz, tahlil istenir. İdrar tahlilleri ile süreci yönetmek daha uygun olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.
Değerli hocam. Kızlık zarı dikimi sonrasında ne kadar sürede normal hayata dönebilirim. Bu işlem için ne kadar süre yatmam gerekir. Kalıcı kızlık zarı dikimi olacak.
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Kızlık zarı dikimi kalıcı da olsa geçici de olsa evde yatarak istrahati gerektiren bir işlem değil. Uygulamayı takiben normal hayatınıza dönebilirsiniz. Dikişli bölgenin ıslanmaması gerektiğinden 3 hafta kadar havuz, deniz, jakuzi, küvet gibi süreçlerden uzak durmanız yeterli olur.
Hocam 10 gün kalıcı kızlık zarı dikimi yapıldı, 3 haftada iyileşecek dendi. Ama benim bu hafta sonu ilişkim olacak, bu durumda kanama olmazmı?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Merhaba, geçmiş olsun. Kalıcı kızlık zarı dikimini yaptıktan sonra 3-4 haftalık iyileşme sürecine ihtiyaç var. Daha erken dönemde ilişki olursa kanama olur ama bu ilişki hem çok ağrılı olur hem de şüphe uyandıracak bulguları da beraberinde getirir. Bir hafta 10 gün içinde ilişki olacaksa bu durumda geçici kızlık zarı dikimi yapılması daha uygun olur.
Uzay hocam iyi günler. Geçici kızlık zarı dikimi yapıldı. İlk gün hiç kanamam olmadı ama 2. gün çok fazla kan geldi. Dikişlere çok ediyorum ama yine de zarar görmüş olabilirmi?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Geçmiş olsun, bu durumda kızlık zarı dikiminizi yapan doktorunuzla görüşmeniz doğru olur. Sizi muayene etmeden bir aksilik olup olmadığını söyleyemem. Sağlıklı günler dilerim.
Hocam, evlilik yıldönümümüzde eşime bir sürpriz yapmak istiyorum. daha önce sezeryanla 2 doğum yaptım, acaba geçici kızlık zarı dikimi için uygun muyum merak ediyorum.
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Merhaba. Sezaryenle değil de normal doğum yapsaydınız, geçici kızlık zarı dikimi için zor bir hasta olabileceğinizi söyleyebilirdim. Sezaryenle doğum yapan hastalarımda kızlık zarında ağır hasarlar olmuyor ve geçici kızlık zarı dikimi işlemi için sorun çıkmıyor. Sağlıklı günler dilerim.
Uzay hocam iyi günler, kızlık zarı dikimi sonrasında lazer epilasyon yaptırabiliyor muyuz?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
İyi günler dilerim. Kızlık zarı, dışarıdan görünen ya da dışarıyla bağlantılı bir yapı değil. Bu yüzden kızlık zarı dikimi sonrası lazer epilasyon gibi işlemlerin yapılmasına engel bir durum yok. Sağlıklı günler dilerim.
uzay hoca merhaba. 3 hafta önce kalıcı kızlık dikimi yapıldı. Söylenen her şeyi harfiyen uyguladım ama bugün elime ipler geldi, beyaz renkli, doktoruma ulaşamıyorum, bu durum önemlimi?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Merhaba, geçmiş olsun. Kızlık zarı dikiminde kullanılan ipler, vücutta eriyen ipler. Bazende vücuttan atılan ipler oluyor. Sizin 3 haftalık iyileşmeniz tamamlanmış ve vücut ipleri atmış. Geçmiş olsun.
Uzay hocam kalıcı kızlık zarı dikimi yapılan bir arkadaşım var. Doktor, kıpırdamadan yatacaksın, büyük adım bile atmayacaksın demiş, bu durum fazla abartılı geldi, konunun uzmanı olarak sizin yorumunuz nedir?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Merhaba, geçmiş olsun. Kızlık zarı dikimi işlemi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler, işlem bölgesinin temiz tutulması, su değdirilmemesi ve yazılan ilaçların düzenli kullanılmasıdır. Ciddi bir hareket kısıtlaması gerekmez hele ki sürekli yatmak hiç gerekli değil. Doktoru belki de arkadaşınıza başka sebepler yüzünden böyle tavsiyelerde bulunmuş olabilir. Kolaylıklar dilerim.
iyi günler, kızlık zarı dikimi sonrasında idrarımda yanma başladı, muayeneye gitsem dikim olduğu anlaşılabilrmi diye korkuyorum sizce ne yapmalıyım?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
İyi günler, geçmiş olsun. Kızlık zarı dikimi işlemi sonrasında bazen idrar problemleri olabiliyor ama çoğunlukla geçici oluyor. Yine de bir idrar tahlili vererek antibiyotik tedavisi gerektiren bir durum olup olmadığını anlayabiliriz. İdrar testi için muayene olmanıza gerek yok. Sağlıklı günler dilerim.
Hocam kalıcı kızlık zarı dikimimden sonra 3 hafta beklemeden ilişkiye girdim ve kanamam oldu ama 4 gündür hala kanama geliyo. Çok ağrım var bu durumda neyapmam gerekir, Burada muayeneye gidemiyorum acaba gitsem anlaşılırmı?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Geçmiş olsun. Kalıcı kızlık zarı dikiminde o bölgede kesi yapıp dikiş koyuyorum. Bunun iyileşmesi için 3 haftaya ihtiyaç var. Ancak daha erken bir ilişki olursa burada kesi ve dikiş yerleri açılır ve kanama ve çok şiddetli ağrı olur. Kanamanın devam etmesi, iyi bir işaret değil, en kısa zamanda muayene olmanız gerek. Muayenede büyük ihtimalle dikim yapıldığı anlaşılacaktır. En iyisi dikimi yapan doktorunuzla temasa geçmek olur. Yeniden geçmiş olsun.

Doktorunuza Sorun

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her işlem sonrasında olduğu gibi kızlık zarı dikimi sonrasında da dikkat edilmesi gereken bazı şeyler var. Bunlar...

Kızlık Zarı Hangi Durumlarda Yırtılır?
Kızlık Zarı Hangi Durumlarda Yırtılır?

Kızlık zarı, ince bir doku katlantısı şeklindedir.

Kızlık Zarı Yırtılması Acıtır mı?
Kızlık Zarı Yırtılması Acıtır mı?

İnce bir doku katlantısı şeklinde olan kızlık zarının sinirsel donanımı da zayıftır...

Kızlık Zarı İlk İlişkide Mutlaka Kanar Mı?
Kızlık Zarı İlk İlişkide Mutlaka Kanar Mı?

İnce bir doku katlantısı şeklinde olan kızlık zarının kan damarı beslenmesi çok azdır.

Kızlık Zarını Dışarıdan Görebilir Miyiz?
Kızlık Zarını Dışarıdan Görebilir Miyiz?

Kızlık zarı (hymen), hemen vajina girişinde, dıştan yaklaşık 1,5-2 cm. içeride yer alır.

Deliksiz (İmperfore) Kızlık Zarı
Deliksiz (İmperfore) Kızlık Zarı

Her kadında farklı tiplerde kızlık zarı bulunur...

Fimbrial (tüp benzeri) Kızlık Zarı
Fimbrial (tüp benzeri) Kızlık Zarı

Her kadında farklı tiplerde kızlık zarı bulunur...

Labial (dikey yarıklı) Kızlık Zarı
Labial (dikey yarıklı) Kızlık Zarı

Her kadında farklı tiplerde kızlık zarı bulunur...

Kresent (yarım ay) Kızlık Zarı
Kresent (yarım ay) Kızlık Zarı

Her kadında farklı tiplerde kızlık zarı bulunur...

Kribriform (kalbursu) Kızlık Zarı (hymen)
Kribriform (kalbursu) Kızlık Zarı (hymen)

Her kadında farklı tiplerde kızlık zarı bulunur...

Yarı Septalı (yarı bölmeli) Kızlık Zarı
Yarı Septalı (yarı bölmeli) Kızlık Zarı

Her kadında farklı tiplerde kızlık zarı bulunur...

Septalı (bölmeli) Kızlık Zarı
Septalı (bölmeli) Kızlık Zarı

Her kadında farklı tiplerde kızlık zarı bulunur...

Annüler (halka şeklinde) Kızlık Zarı
Annüler (halka şeklinde) Kızlık Zarı

Her kadında farklı tiplerde kızlık zarı bulunur...

Bekaret Kontrolü
Bekaret Kontrolü

Kızlık zarı muayenesi kişinin kendinin yapabileceği bir uygulama değildir. Bir uzman tarafından değerlendirme yapılması uygun olur.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi (Flep Yöntemi)
Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi (Flep Yöntemi)

Kalıcı kızlık zarı dikiminde kızlık zarının ne zaman yırtıldığı, öncesinde kaç kez ilişki yaşandığı, geçirilmiş düşük, kürtaj veya doğumların önemi yoktur.

Kızlık Zarı Nedir?
Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı hakkında bilinmesi gerekenler...

Kızlık Zarı (Hymen) Muayenesi
Kızlık Zarı (Hymen) Muayenesi

Kızlık zarı (hymen), hemen vajina girişinde, dıştan yaklaşık 1,5-2 cm. içeride yer alır. Kızlık zarı, vajina çıkışını çevreleyen genellikle ortası açık bir halka şeklindedir. Orta kısmı açık olduğu için adet kanaması dışarı akabilir.

Kızlık Zarı Onarımı (Hymenoplasti)
Kızlık Zarı Onarımı (Hymenoplasti)

Kısa süreli yöntem; yaklaşık 1 hafta içinde ilişkiye girilmesi planlanıyorsa uygulanan yöntemdir.