Aşılama

Gebelik elde etmekte güçlük çeken çiftler için bir tedavi seçeneği de aşılama yöntemidir. Aşılama, tüp bebek tedavisinden farklı bir yaklaşımı temsil eder. Bu yöntemde, özel tekniklerle seçilmiş yüksek kaliteli spermler özel bir kanül yardımıyla doğrudan kadının rahim içine yerleştirilir.

Bu spermler kendi hareketleriyle açık olan tüplere ilerler ve orada, döllenmeye hazır bekleyen bir yumurta ile birleşirler. Daha sonra döllenmiş yumurta, doğal bir gebelikte olduğu gibi kadının rahimine taşınır ve burada yerleşerek gebelik başlar.

Aşılama yönteminden en iyi sonuçları alabilmek için bazı önemli kriterlere dikkat edilmelidir. Bunlar arasında kadının tüplerinin açık olması, düzenli yumurtlama, rahim içinde gebeliği engelleyebilecek problemlerin (örneğin myom veya yapışıklıklar) olmaması ve tabii ki yeterli sayıda hareketli sperm bulunması yer alır.

Tüp bebek tedavisi ile karşılaştırıldığında, aşılama daha özellikle erkeklerde sperm sayısının düşük olduğu durumlarda veya kadınlarda yumurtlama sorunu yaşandığında tercih edilen bir yardımcı üreme yöntemidir.

Sperm sayısının çok düşük olduğu durumlarda ise, tüp bebek tedavisi daha uygun bir seçenek olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir