Genital Estetik

Kadınların kendilerini iyi hissetmeleri ve kendilerine olan güvenleri, genellikle dış görünüşleriyle yakından ilişkilidir. Günümüzde estetik uygulamaların ana amacı, kişinin kendine olan güvenini artırmak, kendini beğenmesini sağlamak ve başkaları tarafından beğenilmeyi kolaylaştırmaktır.

Örnek vermek gerekirse, fazla kilolarından kurtulan ve fit görünen birçok kişi, bu değişimi başkalarının beğenisiyle karşılar ve bu da kendilerini mutlu eder. Daha güzel görünmek ve kendini daha iyi hissetmek, her kadının doğal hakkıdır. Kadınlar, dışarıdan görünen ve görünmeyen her yerlerinin farkındadırlar ve bu, kişisel farkındalıklarının bir parçasıdır. Yüz, boyun, dekolte, eller, ayaklar gibi tüm vücut bölgeleri, bir kadının farkındalık alanına girer. Aynı şekilde cinsel bölgeler de bu farkındalığın bir parçasıdır. Kadınlarda, cinsel organların dışarıdan görünen kısımları olan dudaklar, yani büyük ve küçük dudaklar, tıbbi terimle “LABİUMLAR,” bu bölgenin estetik operasyonlarına tabi tutulabilirler. Büyük dudaklar “labium majus” olarak adlandırılırken, küçük dudaklar “labium minus” olarak adlandırılır ve labioplasti operasyonları genellikle küçük dudaklara uygulanır.

BÜYÜK DUDAKLARDA ESTETİK SORUNLAR NELERDİR?

  • Fazla kilo kaybının bir sonucu olarak büyük dudakların aşırı büyümesi ve irileşmesi olabilir, bu durumun küçültülmesi gerekebilir.
  • Hızlı kilo kaybı veya yaşlanma ile büyük dudaklarda sarkma ve gevşeme meydana gelebilir, bu nedenle bu bölgelerin yeniden şekillendirilmesi gerekebilir.
  • Gebelik, doğum, ağda veya lazer epilasyon sonrasında büyük dudaklarda renk değişiklikleri ve kararmalar meydana gelebilir, bu durum için renk açma tedavileri gerekebilir.
  • Travmatik doğumlar, tecavüz veya zorlanmış cinsel ilişkiler sonucu yırtıklar oluşabilir ve kötü iyileşmiş yara izleri olabilir, bu yara izlerinin düzeltilmesi gerekebilir.

KÜÇÜK DUDAKLARDA ESTETİK SORUNLAR NELERDİR?

  • Doğuştan bazı şekil bozuklukları olabilir, bu durumlardan biri asimetridir, her iki küçük dudak birbirinden farklı görünebilir ve bu durumu düzeltmek gerekir.
  • Küçük dudaklar aşırı büyük olabilir ve dışarı taşabilir, bu durum rahatsız edici olabilir ve hijyenik sorunlara neden olabilir, bu nedenle küçük dudakların küçültülmesi gerekebilir.
  • Küçük dudaklar yapısal olarak yetersiz olabilir ve hacim eklemek isteyebilirsiniz.

LABİOPLASTİ OPERASYONU NASIL YAPILIR?

Asimetrik veya büyük dudakların düzeltilmesi için Ankara’daki klinikte labioplasti operasyonları gerçekleştirilmektedir. Bu işlem yaklaşık 45 dakika sürer. Labioplasti operasyonu yerel anestezi altında yapılabilir, ancak sedasyon anestezisi tercih edilebilir. Sedasyon anestezisi sırasında işlem boyunca uyku hali sağlanır ve işlem sırasında ağrı hissedilmez. Labioplasti operasyonundan hemen sonra eve dönüş mümkün ve hastanede yatış gerekmez. Labioplasti öncesinde dikkat edilmesi gereken özel bir durum genellikle yoktur. Huzursuzluğu en aza indirmek için, adet dönemi sona erdikten sonra operasyon planlamak en iyisi olabilir.

LABİOPLASTİ SONRASI KANAMA VE AĞRI VAR MI?

İşlem sonrasında çok hafif kanama olabilir ancak bu normaldir ve genellikle çok fazla değildir. Labioplasti sonrası operasyon bölgesinde hafif ağrı olabilir, bu durumda ağrı kesiciler kullanılabilir.

LABİOPLASTİ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Labioplasti dikişlerinin tam olarak iyileşme süreci yaklaşık üç hafta sürebilir. Bu dönemde enfeksiyondan kaçınmak çok önemlidir. Labioplasti sonrası antibiyotik tedavisi uygulanmalı ve yara bakımına dikkat edilmelidir. Enfeksiyon riskini artırabilecek durumlar arasında havuz, deniz gibi su teması yer alır, bu nedenle labioplasti sonrası en az 15 gün boyunca bu tür aktivitelerden kaçınılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir