Genital Estetik

Kadının kendisini güzel hissetmesi, kendine olan güveniyle de çok yakından ilgili. Günümüzde estetik uygulamaların ana amacı, aslında, kişinin kendini iyi hissetmesi, kendini beğenmesi ve beğenilmesi sonucu üzerinde yoğunlaşıyor.

Basit bir örnekle, fazla kilolarından kurtulmuş ve fit gözüken herkese beğeni yağıyor ve bu da kadını mutlu ediyor.

Daha güzel görünmek ve kendini daha güzel hissetmek her kadının hakkı. Kadınlar, gözüken ve gözükmeyen her yerlerinin farkındalar ve başkaları göremese de kendilerinin bunu bilmesi yeterli.

Yüz, gıdı, boyun, dekolte, eller, ayaklar yani tüm vücut, kadının farkındalık alanında kalıyor. Tabii cinsel bölgeler de. Kadınlarda cinsel organlarının dıştan gözüken kısımları olan dudaklar; büyük ve küçük dudaklar. Tıbbi tanımıyla “LABİUMLAR”. Büyük dudaklar; labium majus, küçük dudaklar ise labium minus olarak, labiumlarda yapılacak estetik operasyonlar ise “LABİOPLASTİ” olarak isimlendirilmekte.

Labioplastiler, büyük ya da küçük dudakların estetik görünüm kazanmasını sağlar. Yaygın kullanımda labioplasti, küçük dudaklara yapılan estetik ameliyattır.

Bazen büyük dudaklar bazen küçük dudaklarda hatta bazen her ikisi de estetik işlem gerektirebilir.

 

BÜYÜK DUDAKLARDA ESTETİK SORUNLAR NELERDİR?

– Fazla kiloların bir yansıması da büyük dudakların aşırı irileşmesidir bunların küçültülmesi gerekir.

– Hızlı kilo kayıplarında ya da ilerleyen yaşla beraber büyük dudaklarda gevşeme ve sarkma meydana gelir. Gevşemiş ve sarkan büyük dudakların toparlanması gerekir.

– Gebelik, doğum, ağda ya da lazer epilasyon sonrasında renk koyulaşması, o bölgede kararma meydana gelebilir. Bunun için “bleaching” olarak tabir edilen renk açma tedavisi gerekir.

– Travmatik doğumlar, tecavüz veya zorlanılmış ilişkiler sonrası yırtıklar ve maalesef bu yırtıkların kötü iyileşmiş yara izleri olabilir. Bu yara izlerinin onarımı gerekir.

 

KÜÇÜK DUDAKLARDA ESTETİK SORUNLAR NELERDİR?

– Doğumsal olarak bazı şekil bozuklukları olabilir. Bu şekil bozukluklarından biri; asimetridir. Her iki küçük dudağın birbirine benzememesi, farklı büyüklüklerde olması durumu, çirkin bir görüntü oluşturabilir. Bu durumda bu asimetrinin düzeltilmesi gerekir.

– Küçük dudaklar simetrik ama aşırı iri olabilir. Bu durumda büyük dudakların arasında kalarak dışardan gözükmemesi gereken küçük dudaklar, dışa taşar. Bazen iç çamaşırı, mayo hatta tayt giymek bile sorun olabilir. Ayrıca hijyenik olarak da sorunlu bir bölge olur, bu durumda küçük dudakların labioplasti operasyonuyla küçültülmesi gerekir.

– Küçük dudaklar, yine yapısal olarak çok silik kalabilir, biraz hacim kazandırmak, hem estetik hem de cinsel fonksiyonlar açısından fayda getirir.

 

LABİOPLASTİ OPERASYONU NASIL YAPILIR?

Asimetrik olan yada aşırı iriliği sebebiyle dışa taşan küçük dudaklar için Ankara’daki kliniğimde labioplasti operasyonu uyguluyorum. Bu işlem yaklaşık 45 dakika sürüyor. Labioplasti operasyonu lokal anestezi ile de yapılabilirse de tercihim sedasyon anestezisi. Sedasyon anestezisinde işlem boyunca sürecek bir uyku anestezisi uyguluyoruz. İşlem esnasında ağrı-acı hissedilmiyor.

Labioplasti yanında vajina daraltma operasyonu da yapılabilir. Labioplasti sonrasında aynı gün eve ve günlük yaşama dönmek mümkün, hastanede kalmaya gerek yok. Labioplasti öncesinde dikkat edilmesi gereken özellikli bir durum yok. Huzursuzluk hissini azaltmak için adetin bitimiyle beraber operasyonu planlamak en uygun zamanlama olur.

 

LABİOPLASTİ SONRASI KANAMA ve AĞRI OLUR MU?

İşlem sonrası çok az lekelenme benzeri kanama olabilir ama fazla kanama olmaz. Labioplasti sonrasında operasyon bölgesinde hafif ağrı olabilir, bu durumda ağrı kesicileri kullanmak yeterli olur.

 

LABİOPLASTİ SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Labioplasti dikişlerinin tam olarak iyileşme süreci yaklaşık üç haftayı bulacaktır. Bu dönemde en önemli ayrıntı enfeksiyondan korunmaktır. Labioplasti sonrasında antibiyotik tedavisi almak gerekir ayrıca yara bakımı da çok önemli. Dikiş bölgesine pansuman yaparak enfeksiyondan korunmak mümkün. Günde iki kez, bir sabah, bir akşam yapılacak pansumanlar yeterli olur. Enfeksiyon riskini artıran durumlardan biri de havuz-deniz gibi suyla temasın olduğu durumlar. Labioplasti sonrası en az on beş gün kadar havuza, denize, küvete, jakuziye girmemek gerek. Ayrıca bu zaman zarfında ilişkiden kaçınmak uygun olur.

Labioplasti işlemi sonrasında uzun süren yatak istrahatlerine gerek yok, günlük aktiviteye devam edilebilir.

 

BÜYÜK DUDAKLARA DA LABİOPLASTİ YAPILIR MI?

Evet, şekil bozukluğu olan ya da aşırı kilolar yüzünden irileşmiş ve çirkin gözüken büyük dudaklar operasyonla küçültülebilir. Bu işlem de yine labioplasti adını alır ve daha önce açıkladığım gibi yapılır. Operatif süreç, küçük dudaklar ile aynı olur.

Hatta aynı seansta hem küçük hem de büyük dudaklara operasyon yapmak mümkün. Tabii ihtiyaç varsa.

 

KÜÇÜK ya da BÜYÜK DUDAKLARA BAŞKA NE GİBİ ESTETİK UYGULAMALAR YAPILIR?

– Genital gençleştirmede mezoterapi,

– Cılız görünümlü büyük dudaklar için dolgu uygulaması da genital estetik uygulamalarım arasında.

– Ameliyatlı genital estetik uygulamalarından biri de hoodplasti. Klitoris üzerindeki fazla deri katlantısını kısaltarak hem estetik hem de fonksiyonel bir sonuç almak mümkün. Cinsel ilişki esnasında klitoral uyarılmayı zorlaştıran durumların tedavisinde hoodplasti uygulaması çok iyi sonuçlar veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir