Rahim Ağzı Kanser Taraması

Rahim Ağzı Kanser Taraması

Türkiye’de her 100 bin kadından 4'üne rahim ağzı kanseri teşhisi konuyor. Hastaların yarısından fazlası da ileri evrede fark ediliyor.

Bu yüzden rahim ağzını değerlendirmek, enfeksiyonlar, kanser ya da kanser öncüsü durumları kontrol etmek için tarama testleri yapıyorum.

İki temel tarama testi var, biri geleneksel smear yöntemi diğeri ise HPV tayini. Muayene esnasında rahim ağzından (serviks) bir fırça ya da tahta spatula ile sürterek alınan örnek özel bir sıvı içine konuyor. Bu örnek sito-patolojik olarak bir patolog tarafından değerlendirildiğinde smear testi olur, bu örnek genetik olarak değerlendirilip HPV araştırması yapıldığında HPV taraması olur.

Kimlere Tarama Yapılmalıdır?

21-30 yaş arasındakilere sadece smear testini 2-3 yılda bir yapıyorum.

30 yaş ve üzerindekilere ayrıca HPV testini de ekliyorum ki bunun adı co-test. Otuz yaşın altında HPV taraması gerekli değil. Bir problem yoksa, co-test 5 yıl aralarla 65 yaşına kadar yapılmalı.

Anormal rahim ağzı hücrelerinin çoğu genelde tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden ortadan kalkar. Smear testinde bir sorun varsa gereken diğer yaklaşımları (kolposkopi, biyopsi, LEEP, konizasyon) uyguluyoruz.

Doktorunuza Sorun

Hormonlu Spiraller ve Kanser

Hormonlu Spiraller ve Kanser

Kadının aklı, gücü, enerjisi her şeyiyle topluma katabileceği çok değerli şeyleri sadece anneliğe kurban etmek çok büyük bir müsriflik.

Doğum Kontrolünde Aylık İğneler

Doğum Kontrolünde Aylık İğneler

Gebelik, kadını hem bedensel hem de ruhsal olarak kuşatan bir durum. Hamileliğin arzu edilmediği dönemlerde etkin bir doğum kontrol yöntemi kullanmak şart.

Yumurtalık Kistleri

Yumurtalık Kistleri

Kistin, ameliyat edilip edilmeyeceğine de yine ultrason ve bazen de kan testleri ile karar veriyoruz.

HPV Aşısı

HPV Aşısı

Günümüzde iki farklı aşı, HPV'nin bazı tiplerine karşı koruyuculuk sağlar.