Doğum Yapmadan Kordon Bağlanır Mı?

1 Yorum

Hiç çocuk sahibi olmayan birisinin kordonları bağlatılabilir mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 4 Eylül 2018

Kordon bağlatma, ülkemizde, hem kadının hem de eşinin onayının ve akabinde yazılı imzasının alınmasının zorunlu olduğu bir uygulamadır. İstediği kadar çocuk sahibi olmuş ve artık çocuk istemeyen çiftlere önerilir. Çünkü geri dönüşü oldukça zordur. Cerrahi bir işlemdir. Genel anestezi altında gerçekleştirilir. Yumurtalığa giden kanallar çeşitli tekniklerle bağlanarak spermin yumurtayı döllemesi engellenir böylece gebelik ihtimali ortadan kalkar. Günümüzde çok etkili olan ve geri dönüşü kolay olan gebelikten korunma yöntemleri varken, çocuk sahibi olmamış birinin kordonlarını bağlatması çok akıllıca olmaz.

Reyhan Hanım 1 Yorum

Daha önce çocuk sahibi olmadım. Ama hiç anne olacak sabrım olmadığını düşünüyorum. Bu yüzden kordonlarımı bağlatmak istiyorum.Doğum yapmadan kordon bağlanır mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 8 Kasım 2018

Daha önce doğum yapmamış olmanız kordonlarınızı bağlatmanıza engel değil. Tüp bağlatma ya da diğer adıyla kordon bağlatma ameliyatının tek dezavantajı, geri dönüş olasılığının çok zor bir operasyon olması. Tüplerinizi bağlattıktan sonra, herhangi bir sebeple bu kararınızdan vazgeçerseniz ve ileride çocuk sahibi olmak isterseniz tüp bebek tedavisi gerekecek.

Yasemin Hanım 1 Yorum

Hiç çocuğum olmadı. 40 yaşındayım. Ama bu yaştan sonra çocuk istemiyorum.Doğum yapmadan kordon bağlanır mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 25 Aralık 2018

Yöntemin uygulanmasından sonra hamile kalma olasılığı yok denecek kadar azdır. Uygulanan bu ameliyatla, kadın, ömür boyu gebelikten büyük oranda korunur. İleride bebek sahibi olmak istendiğinde, tüpler tekrar açılsa da, hamile kalma ihtimalini büyük bir oranda düşürüyor. Bu nedenle, gelecekte çocuk isteme ihtimali sebebiyle, kordon bağlatma operasyonu yaptırmaya karar vermeden önce iyi düşünmenizde fayda var.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.