Genital Uçuk Neden Olur?

Genital herpesten müzdaripim. Bu hastalık neden oluyor çok aktif cinsel yaşantım bile yok. Bilgi verebilir misiniz hocam?

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Geçmiş olsun. Genital herpes, diğer adıyla genital uçuk, deri temasıyla bulaşan çok yaygın bir virüsten kaynaklanır. Hastalanmak, vücut metabolizmasının düşmesi, herhangi bir genital enfeksiyon (mantar vb.), adet döngüsü ve hormonel değişimler, fazla alkol tüketimi, güneş ışığına fazla maruz kalma, stres, yorgunluk, çok sık seks, ameliyat geçirme, diyet veya bazı yiyecekler, ateşli hastalıklar, steroid alınan hastalıklar bu hastalığa sebep olabilmekte.

Hocam merhaba,hamileliğimde genital bölgemde birden fazla kez siğil çıktı. Genital siğil neden olur?

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Genital siğil, diğer adıyla ‘kondilom’, HPV virüsünün yol açtığı enfeksiyon sonucu, genital bölgede oluşan siğillere verdiğimiz bir isim. HPV virüsü, sessiz olarak yıllarca bekleyebilmekte ve uygun ortam ve zamanda yeniden enfeksiyona neden olabilmekte. Cinsel ilişki ve oral ilişki, genital uçuğun yayılımında en önemli faktörlerden. Ayrıca, herhangi bir cilt teması da, virüsün yayılımına sebep olabiliyor.

Bikini bölgemde kırmızı pütürlü sivilce gibi birşeyler çıktı.Eşim uçuk diyor. Genital bölgede uçuk neden olur?

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Genital uçuk (genital herpes), herpes simplex virüsünden (HSV) kaynaklanır. Genital uçuk belirtileri olarak genelde dış genital bölgede küçük pütürcükler ortaya çıkar. Uçuğun tedavisinde antiviral ilaçlar kullanıyoruz.

Genital bölgemde içi dolu küçük su topları var.İnternette genital uçuk oldugu yazıyor.Genital uçuk neden olur?

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Genital uçuk, genellikle, Herpes Simplex Virüs (HSV-1 ve HSV-2) kaynaklanır. Virüs ise; öpüşme, cinsel ilişki, ortak eşyaları kullanma (havlu vb.)gibi virüsü taşıyan bireyle temas durumunda bulaşır.

Siz de Soru Sorabilirsiniz?

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara

©Tüm Hakları Saklıdır. Yasal Uyarı

kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.