Hamilelikte Cinsel İsteksizlik Normal Mi?

Gebelikte benim gibi cinsel isteksizlik yaşayan başka kadınlar da varmı hocam?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Eğer hamileliğinizde cinsel isteksizlik yaşıyorsanız bunun geçici bir durum olduğunu bilmelisiniz. Hamileliğin ilk aylarında cinsel istek ve arzularda belirgin bir artış görülür ancak devamlılık göstermez. Hamileliğiniz ilerledikçe bulantı-kusma, memelerde hassasiyet, halsizlik, fiziki kısıtlılık nedeniyle cinsel istek ve performansınızda azalma olabilir. Ayrıca hamilelik süresince, kadın kendini gerçekte olduğundan daha az çekici hissedebilir. Cilt renginde koyulaşmalar, ciltte lekelenmeler, karında çatlamalar, varis oluşumu gibi kadınların güzelliklerini olumsuz olarak etkileyen birçok faktör ortaya çıkabilir. Bunlar da, anne adayımızda cinsel isteksizlik yaratabilir.

2,5 aylık hamileyim ve cinsel isteğim yerlerde. Hamilelikte cinsel isteksizlik normal mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Hamilelik, zor ve yorucu bir süreç. Bu dönemde salgılanan hormonların bazı kadınlarda depresif etkileri olabilir. Bu da cinsel istekte azalmalara yol açabilir. Geçici bir süreç olup, kaygılanmanızı gerektirecek bir durum söz konusu değil.

Hocam merhaba ilk hamileliğimde cinsel isteğimde azalma olmamıştı hiç ama ikinci hamileliğimde cinsel isteksizliğim baya arttı.Bu normal mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Hamileliğinin ilk dönemlerinde hormonlarındaki değişimler, hamileliğinin diğer dönemlerine oranla daha belirgin bir şekilde kendini hissettirecek olan mide bulantıları ve halsizlik, hamilelikte cinsel isteksizlik yaratıyor olabilir. Endişe etmeyiniz, bu geçici bir durum.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.