Tokat Kürtaj

Kürtaj Nerede ve Nasıl Yapılmalı?
Kürtajın, hijyenik ortamlarda, deneyimli ellerde ve gizliliğin korunduğu bir yerde;

Kısacası, güvenilir koşullarda ağrısız bir şekilde yapılması gerek.

İsteğe Bağlı Kürtaj Yapılıyor mu?

  • Kürtaj, anayasal bir hak. Yasa dışı bir durum değil.
  • On haftayı geçmemiş gebelikler, kadının isteğine bağlı olarak kürtajla alınabilir.
  • On sekiz yaşını doldurmamış kadınlarda kürtaj yapılabilmesi için veli ya da vasi onayı gerekir.

Merhaba, geçmiş olsun.

Ben Op.Dr.Uzay Yıldırım,

Muayene, anestezi (lokal anestezi ya da sedasyon), vakum kürtaj ve 10 gün içinde yapılacak kontrollerin fiyatı;

8 haftadan küçük gebeliklerde: 1500 TL

8-10 hafta arası gebeliklerde: 1750 TL

Misafirlerimizin Yorumları

Kürtaj Hakkında Detaylı Bilgi

Kürtaj Nedir?

Kürtaj demek, rahmin iç kısmına yerleşmiş yabancı maddelerin temizlenmesi ve rahim içerisinden kazınması (alınması) demektir. 

Günümüzde kazıma yöntemi ile değil çoğunlukla vakumlu kürtaj yöntemi ile yapılmaktadır. 

Vakumlu Kürtaj Yöntemi Nasıl Uygulanmaktadır?

Vakumlu kürtaj, plastikten üretilmiş olan kanüller ve plastikten üretilmiş bir enjektör ile oluşturulan vakumlama tekniği ile uygulanmakta ve bu vakumlama sayesinde rahim içi temizlenmektedir. Yaklaşık 7-10 dakika süre, hızlı, hijyenik ve genellikle sorunsuz bir şekilde sonuçlanan bir uygulamadır.

 

Tokat da Kürtaj İşlemini Kendi İsteğimle Olabilir miyim?

18 yaşını geçmiş her kadın kendi isteği doğrultusunda kürtaj işlemi yaptırabilir. Yasalar gereği evli çiftlerde hem anne hem de baba onayına ihtiyaç duyulmaktadır. Bence her kadın bedeni ve hayatı ile ilgili kararları kendisi kimsenin etkisi ve onayı olmadan verebilmelidir.

Gebelik sonlandırmak için yasal süre 10 haftadır. 10 haftayı geçmiş sorunlu gebeliklerde de 12 haftaya kadar muayenehane ortamında vakumlu kürtaj yöntemi ile kendi isteğinizle bu işlemi yaptırabilirsiniz.

Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Gebelik haftası hesaplanırken son adet tarihinizin ilk günü baz alınır. Yani gebeliğin başlangıç tarihi son adetinizin ilk günüdür. Aslında adet döneminde girilen ilişkiden gebe kalmak gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak gebelik hesaplaması yapılırken adet döneminden yumurtlamaya kadar ki süre de gebelik içerisinde hesaplanır.

Tüm bunların yanında net gebelik haftasına ulaşmanın en doğru yolu ultrason ile yapılacak olan muayenedir.

Yaklaşık 4 haftalık bir gebelik normal şartlarda ultrason ile görünecek hale gelmiş demektir.

Kürtaj İşlemi Öncesi ve Sonrasında Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kürtaj işlemi öncesi yaptığımız görüşmelerde mutlaka tıbbi geçmişiniz ile ilgili bilgi vermelisiniz. Kronik bir hastalığınız, sürekli kullandığınız ilaçlar, son günlerde aspirin vb kan sulandırıcı ilaç kullanımı, sigara, alkol, uyuşturucu gibi bağımlılığınız, alerjik durumunuz varsa bunları mutlaka bana söylemelisiniz.

Kürtaj işlemi ağrılı bir işlem olduğu için çoğunlukla sedasyon anestezi (derin uyku hali) eşliğinde yapılmakta olduğundan işlem öncesi 5 saat su ve sigara dahil hiçbir şey yiyip içmeden gelmeniz gerekmektedir. 

Kürtaj işlemini sadece sedasyon anestezi ile değil lokal anestezi eşliğinde de uygulayabiliriz. Lokal anestezide sizi uyutmuyor sadece işlem yapılacak bölgeyi uyuşturuyoruz. Çoğunlukla normal doğum yapmış kadınlar için uygun bir anestezi türüdür.

Kürtaj işlemi sonrasında yapılacak bir jinekolojik muayenede böyle bir işlem geçirdiğiniz anlaşılmaz.

Kürtaj işlemini takiben 7-10 gün gibi bir süre adet kanamasına benzer ağrı ve kanamalarınız olabilir. Bu normal bir süreçtir. Kürtaj işlemi sonrası 3 hafta cinsel ilişki yasağınız bulunmakta. Olası bir enfeksiyonu önlemek amacıyla size reçete edeceğim antibiyotiği kutu bitene kadar kullanmalı yine bu süreçte havuz, deniz, hamam gibi enfeksiyon kapmanıza sebep olacak aktivitelerden uzak durmalısınız. Kürtajı takip eden 3-6 hafta aralığında adet görürsünüz.

Kürtaj işlemini takiben 10 gün sonra kontrole gelmeniz uygun olacaktır.

Kürtaj sonrası yeniden gebe kalmakta kürtajdan kaynaklı bir sıkıntı olmaz.

Kürtaj İşleminden Önce ve Sonra Ultrason ile Muayene Gerekli mi ?

Kürtaj işlemi rahmin içerisine yerleşmiş olan gebelik kesesini temizlemek amacıyla yapılmaktadır. Bu sebeple işlem öncesi keseyi görmek ve sonrası kesenin temizlendiğini anlamak amacıyla ultrason ile muayene etmek en doğru uygulama olacaktır.

Tokat da Kürtaj İşlemi İçin En Uygun Yer Neresidir?

Kürtaj işlemi 12 haftaya kadar muayenehane koşullarında yapılabilen bir işlemdir. Bazen işlemi hastanede yapmamız gereken durumlar oluyor. Hastamızda kalp ve akciğer hastalıkları varsa, kanamaya meyilli ya da kanama arttırıcı ilaç kullanılmışsa, 1 yıl ya da daha yakın zamanda sezaryen doğum yapılmışsa işlemi hastanede yapmak en doğru seçim olacaktır.

Kürtaj Sonrasında Hangi Yöntemlerle Korunabilirim?

Mevcut olan pek çok korunma yöntemi vardır. Bunlardan en yaygın ve etkili olanları spiral ve doğum kontrol hapıdır. Tıbbi durumu uygun ve isteyen hastama işlem sırasında spiral takmak çok uygun olur. Hastamız işlem için uyumuşken spiral takmak en uygun adım olacaktır.

Tokat Kürtaj İşlemi Sonrası Neden Kan Uyuşmazlığı İğnesi Yapılır?

Gebe olan kadının kan grubu Rh negatif ve partneri Rh pozitif ise kan uyuşmazlığı iğnesi yapmak mecburidir. Bunun nedeni mevcut gebelikle alakalı değil bir sonraki gebeliklerde doğabilecek  kan uyuşmazlığı riskini ortadan kaldırmaktır.

Tokat Kürtaj Fiyatları

Kürtaj fiyatı hastanın tıbbi durumu ve gebeliğin büyüklüğüne göre farklılık göstermektedir.

Tokat’ın Almus,  Artova, Başçiftlik, Erbaa, Niksar, Pazar, Reşadiye, Sulusaray, Turhal, Yeşilyurt ve Zile ilçelerinden de kürtaj işlemi için gelebilirsiniz.

Devamını Oku
Soru Sor