Ameliyatsız İdrar Kaçırma Tedavisi

Ameliyatsız İdrar Kaçırma Tedavisi

Kadınlarda, doğum sonrasında ya da ilerleyen yaşla beraber ortaya çıkan en önemli problemlerden biri de idrar tutamama.

Bu probemin çözümünde bir çok farklı tedavi uygulanabilir.

Tedavi seçeneklerini idrar kaçırmanın tipine bağlı olarak seçiyoruz. Tedaviler, ameliyatlar ya da ameliyatsız tedaviler olarak ayrılıyor.

Şunu unutmamak gerekir ki henüz çok uzun süreler etkili olabilen bir tedavi seçeneğine sahip değiliz.

Ameliyatlardan hemen sonra hastalarda düzelme olur ancak bu düzelme zamanla azalır yani yeniden ameliyat ihtiyacı ortaya çıkar.

Ayrıca idrar kaçırma ameliyatlarının anestezi ve cerrahi riskleri vardır. Ameliyat sonrasında iyileşme sürecinde yaşamda kısıtlamalar yapmak gerekir. Ameliyat sonrasında cinsel yaşamla ilgili de bir çok sıkıntı ortaya çıkar.

Ameliyatsız çözüm ise teknolojik uygulamalardır.

Lazer tedavileri ya da Radyo-frekans (RF) tedavileri ile idrar kaçırmada belirgin bir iyileşme elde ediliyor.

Bu teknolojik uygulamalar ile idrar kaçıran hastalarımızı ameliyat etmeden, en fazla yarım saatlik bir uygulama ile tedavi ediyoruz.

Bu teknolojik tedavilerde ameliyatlarda yaşanan iyileşme süreci, yaşam kısıtlaması gibi sorunlar yok. Ayrıca bu yöntemlerin vajinal sıkılaştırıcı etkilerinden dolayı cinsel yaşamlarında da belirgin bir iyileşme sağlıyoruz.

İdrar kaçırma tedavisinde etkin olan lazer yöntemleri karbondioksit fraksiyonel lazerler. Bu lazer sistemleri zaten uzun yıllardır vücudun başka yerlerinde de tedavide uygulanmakta. Yani güvenli yöntemler. Dört hafta ara ile yarım saati geçmeyen 3 seans sonrasında belirgin bir düzelme sağlanıyor.

Anestezi gerektirmeyen ağrısız bir uygulama, yaşamı kısıtlamayan bu uygulamalar için özel tedavi dönemlerine ihtiyaç yok.

Teknoloji artık tıbbın her alanında.

Öncelikle muayene ile idrar kaçırmanın sebebini anlıyor, arkasından uygun tedaviyi gerçekleştiriyoruz.

7 yorum
Eda
Hocam iyi günler. Bende urge inkontinans var ve ilaç kullanıyorum acaba ameliyatsız idrar kaçırma tedavisinden fayda görebilir miyim?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
İyi günler. Henüz yeterli bilimsel veri olmamakla birlikte bunu uyguladığım hastalarım idrar kaçırma ile ilgili olarak olumlu geri dönüşler yapıyor. Yöntem cerrahi bir yöntem değil yani sonuçta size zarar vermez. Bütçeniz de uygun ise denemek yanlış olmayabilir. Ama yine de hatırlatmalıyım ki yeterli bilimsel desteğe sahip değiliz.
Yeşim
İyi günler, 48 yaşındayım ve tuvalete yetişemeden idrarımı kaçırıyorum. İlaçlarla idare edebiliyorum ama ilerlemesinden endişem var. ameliyatsız idrar kaçırma tedavisi olabilir miyim, bir de maliyeti nedir?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
İyi günler. Sizde bu yöntemi deneyebiliriz ancak daha çok öksürmekle, gülmekle olan hafif idrar kaçırmalarda daha etkin bir yöntem. Yine de muayenenizi yapıp öyle karar verelim.
M...
Hocam iyi günler, ameliyatsız idrar kaçırma tedavisi ne kadar zaman alıyor?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
İyi günler, tedaviyi fraksiyonel karbondioksit lazer ile 3 seansta yapıyorum. Her bir seans 30 dakika sürüyor ve 4-6 hafta aralıklarla uygulanıyor. İşlem sonrası hemen günlük yaşantınıza dönebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.
Esin
Merhaba, bir süredir idrar kaçırıyorum ama çok fazla değil. Bu durumun ilerlemesinden korkuyorum acaba şimdiden ilerlememesi için ne yapmalıyım?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Geçmiş olsun, öncelikle muayenenizin yapılması gerekir. Farklı tipteki idrar kaçırmaların farklı şekilde tedavileri var. Bazıları için ilaç tedavisi bazıları için ameliyat ve bazıları için ameliyatsız idrar kaçırma tedavisi yapıyorum. Durumunuzu tespit ettikten sonra sizin için en iyisine karar vermek en doğrusu olacak. İyi günler dilerim.
Selma
Hocam lütfen yardım edin. İdrarım geldiğinde tuvalete yetişemeden kaçırıyorum. Doktor ilaç verdi ama pek faydasını göremedim. Ameliyatsız idrar kaçırma tedavisinden fayda görebilir miyim?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Geçmiş olsun. Sıkışıp tuvalete yetişemeden idrar kaçırma durumundan genellikle idrar kesesinin aşırı aktivitesi sorumlu olur ve bunu düzeltmek için ilaç tedavisi kullanıyoruz. Doğumlar gibi nedenlerle ortaya çıkan anatomik sorunların tedavisinde ise ameliyat yapıyoruz. Sizi muayene ederek problemin nereden kaynaklandığını anlayıp uygun tedaviyi bulabiliriz. Ancak cihazlı tedaviler yeni bir umut. Karbondioksit fraksiyonel lazer tedavisi ile o bölgede artırılan kollajen dokusu ile bir miktar düzelme sağlayabiliriz. İyi günler dilerim.
Rezzan
Merhaba hocam, 29 yaşındayım 2 doğum yaptım ve son zamanlarda artan şekilde idrar tutamama şikayetim oluyor. Özellikle güldüğüm zaman idrar kaçırıyorum. Muayenemi yapan doktor, ameliyat dedi ama korkuyorum. Bu ameliyatı yaptıran bazı kadınlar memnun değiller, kafam karıştı. Ameliyatsız idrar kaçırma tedavisi etkili midir diye merak ediyorum.
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Geçmiş olsun. Doğum yapmış sizin gibi genç kadınlarda özellikle öksürmekle, gülmekle ya da ağır kaldırmakla ortaya çıkan idrar kaçırma problemine "stres inkontinans" diyoruz. Sebebi genellikle idrar kesesinin boyun kısmı ve sidik borusundaki bazı anatomik problemler. Bunlar çoğunlukla gebelik ve doğuma bağlı oluyor. Çok uzun yıllardır bu problemi ameliyatla tedavi ediyoruz ancak bazı özel hastalarda ameliyatsız idrar kaçırma tedavisinden de fayda görüyorum. Ancak her idrar kaçıran kadın için uygun bir yöntem olduğunu söyleyemem. Muayene sonrasında buna uygun olup olmadığınızı tespit ederek işlem üzerinde konuşabiliriz. Bu muayene ücretsiz olacak. İyi günler dilerim.
Ş...
Hocam iyi günler, annem 78 yaşında ve ileri kalp hastalığı var. Son 2 yıldır idrarını tutamıyordu ama son zamanlarda iyice şiddetlendi. Doktorlar kalp hastalığı sebebiyle ameliyat olamayacağını söylediler. Ameliyatsız idrar kaçırma tedavisinde kalp hastalığı sorun olur mu?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Merhaba, geçmiş olsun. Anneniz için üzüldüm. Ameliyatla tedavisi olabilen idrar kaçırma problemleri için cihazlı tedavi çok etkili olmayabilir. Annenizin yaşı itibarıyla muhtemelen hem idrar yollarında sarkma hem de idrar kesesinin aşırı aktivitesi kaynaklı karışık tipte bir idrar kaçırma (inkontinans) sorunu olabilir. Tabii ki en doğru tanıyı muayene ile koyabiliriz. Ameliyatsız idrar kaçırma tedavisini fraksiyonel karbondioksit lazer veya radyofrekans cihazı ile yapıyorum ancak bu yöntemlerin başarılı olması için hastanın daha genç olması ve sarkma probleminin olmaması gerekir. Annenizi muayene ettikten sonra daha kesin konuşabilirim. İleri yaştaki hastalarda idrar kaçırma problemi ağırlıklı olarak ilaç tedavileri ile azaltılabiliyor ama belirgin sarkmaların olduğu hastalarda ameliyat kaçınılmaz. İyi günler dilerim.

Doktorunuza Sorun

Ameliyatlı İdrar Kaçırma Tedavisi

Ameliyatlı İdrar Kaçırma Tedavisi

Öksürme, hapşırma, gülme, ağır kaldırma gibi karın içi basıncının artmasıyla idrar kaçırmanın olması durumuna stress üriner inkontinans (SÜİ) adı veriliyor.