Rahim Ağzı Kanseri Erken Tanı İle Tamamen Tedavi Edilebilir Mi?

Hocam eşimin annesi rahim ağzı kanserinden vefat etti. Biz farkettiğimizde biraz geç kalmışsınız demişti doktor. Eğer daha erken farkedebilseydik tamamen tedavi edilebilir miydi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Kaybınız için üzgünüm. Rahim ağzı kanseri aşılarını yaptıran kadın ve erkekler, aşıların içerdiği HPV tiplerine karşı 0’e yakın bağışıklık kazanır. Rahim ağzı kanserini erken evrede tespit etmek önem taşıyor. Erken dönemde doğru tarama yöntemleri ile tespit edildiğinde, tedavi başarısı da o oranda artacaktır. Hastalığa erken dönemde tanı konulmuşsa, doğru tedavi yöntemleriyle başarı oranı 0’e yakın. Kansere dönüşmesi muhtemel olan hücre değişikliklerinin, daha kanserleşme oluşmadan önce belirlenip, gerekli müdahalenin yapılması, riski ortadan kaldıracaktır.

Bir kere rahim kanseri olunca tedavisi mümkün mü, erken tanıyla rahim kanseri tamamen tedavi edilebilirmi hocam?..

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Rahim ağzı kanserinde erken tanı çok önemli. Günümüzde, hastaların yüzde 46’sına erken evrede tanı konabilmekte. Erken evrede, kanser sadece serviks bölgesinde sınırlıdır. Bu evreyi çok erken evre olarak adlandırırız ve bu evre özel durumlar haricinde rahim ağzı kanseri ameliyatı için en uygun evredir. Bu evrede, tedavinin başarı şansı daha yüksek olacaktır.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.