Rahim Ağzı Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

1 Yorum

Anneme bundan 3 sene önce rahim ağzı kanseri teşhisi konuldu. Rahim, yumurtalıklar hepsi alındı. Radyoterapi gördü. Şuan atlattı ve durumu çok iyi. Ben de erken teşhisin önemini anladım bu yüzden belirtilerini sormak istiyorum ne kadar erken anlaşılırsa okadar iyi. Tşkler.

Op. Dr. Uzay Yıldırım 22 Ekim 2018

Geçmiş olsun. Rahim ağzı kanserinde belirtiler hastalığın daha ileri dönemlerinde ortaya çıkmakta. En sık görülen belirtiler ise adet dönemlerinin dışında meydana gelen kanlı akıntılar. Kanama, menopoz sonrası ve cinsel ilişki sırasında veya sonrasında meydana gelebilmektedir. Ayrıca, cinsel ilişki sırasında ağrı hissi ve kötü kokulu vajinal akıntı da rahim ağzı kanserinden şüphe duyulmasına neden olabilecek bazı belirtiler. Erken evrelerde herhangi bir belirti görülmeyeceği unutulmamalı ve düzenli aralıklarla pap smear testi ve HPV taraması yaptırılmalı.

Kadriye Hanım 1 Yorum

Rahim ağzı kanserinin belirtileri hakkına bilgi verebilir misiniz Uzay bey?? Önlem için neler yapabiliriz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 29 Mayıs 2019

Rahim ağzı kanseri ve displazinin (kanser öncesi değişikliklerin) çoğunlukla herhangi bir belirtisi yoktur. Belirtiler ortaya çıktığında ise kanser genel olarak zaten yayılmış oluyor. Rahim ağzı kanserinin belirtisi ilk bulgular, vajinal kanama ve sulu akıntıdır. Kanamalar adet anında çoğalabilir. Cinsel ilişkiden sonrada artabilir. Önlem için; düzenli kontrollerinizi (Smear testi, HPV taraması gibi) yaptırmanız önemlidir.

Aleyne Hanım 1 Yorum

Rahim ağzı kanserinin belirtileri nelerdir, nasıl tespit edilir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 30 Aralık 2018

Rahim ağzı kanseri belirtileri arasında en yaygın olarak görüleni, vajinal kanamadır. Vajinal kanama, adet dönemleri dışında, cinsel ilişkiden sonra ya da menopoz sonrası dönemde görülebilir. Alt karında, bacakta ve sırtta geçmeyen ağrı olabilir. Kitle nedeniyle idrar yollarında tıkanıklık ortaya çıkabilir ve idrar yaparken sorunlara neden olur. Diğer kanserlerde olduğu gibi kilo kaybı bu belirtilere eşlik eder.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.