Tüp Bebek Uygulaması İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Tüp bebek tedavisi için herhangi bir yaş sınırı var mıdır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Tüp bebek tedavisinde yaş sınırlamaları ülkeden ülkeye ve klinikten kliniğe değişebilmekte ancak “yasal” bir yaş sınırı yok. Günümüzde iş yaşamının yoğunluğu ve kadının kariyerini tamamlaması için gereken süre çocuk sahibi olmayı isteme yaşını ileriye götürdü. Tüp bebek tedavisinin başarısında kadınların yumurtaları büyük önem taşır. Yumurtaları kaliteli olmayan veya sayıca az olan kadınlarda tüp bebek tedavisinde başarı şansımız düşük. Bir başka deyişle 20-30 yaş aralığında olan yani doğurganlığı en üst seviyede olan kadınlarda başarılı olma şansı oldukça yüksek. Bu yaş grubundaki kadınların tüp bebek sahibi olma olasılığı bir hayli yüksek. 35 yaş ile birlikte doğurganlık azalmaya başlıyor. Bu süreçte tüp bebek tedavisi başarı oranı hala yüksek. 40’lı yaşlarda artık ihtimaller azalır, çünkü yumurtalık rezervleri azalır ayrıca yumurtalar da yaşlanmıştır yani kalite sorunları başlar. Tüm bu verilerden sonra şunu söyleyebilirim ki ihtimaller değişmekle beraber, adet gören her kadında tüp bebek tedavisi uygulanabilir.

38 yaşındayım ve 1 yıllık evliyim. Evlendiğimizden beri hamile kalamadım. Tüp bebek düşünüyoruz ama tüp bebek uygulaması için bir yaş sınırı var mıdır bilmiyorum. Bilgi verebilirmisiniz?Teşekkürler.

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Dünyada tüp bebek yöntemiyle ve kendi yumurtalarını kullanarak sağlıklı bir bebek sahibi olan en yaşlı kadın, 49 yaşındaki bir hastaydı. 40 yaşında olup tüp bebek tedavisiyle sağlıklı bebek sahibi olabilen pek çok hastam var. 40 yaşından sonra azalan hormon salınımı ve yumurta rezervlerinin tükeniyor olmasının, başarı şansını azaltan bir faktör olduğunu da belirtmekte fayda var.

Uzay hocam iyi günler, teyzem 41 yaşında ancak 39 yaşından sonra tüp bebek tedavisi yapılmıyor diye duymuş. Böyle bir şey mi var? Tüp bebek uygulamasında yaş sınırı var mı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Merhaba iyi günler. Devlet desteği ile yani raporla tüp bebek tedavisinde kadın yaşı için bir yaş sınırı var ve bu 39. Ancak devlet desteği olmaksızın yapılacak tüp bebek tedavilerinde 43-45 yaş sonrasında başarı şansı çok düşük olduğu için genellikle tedavi yapmıyorum. Teyzeniz henüz 41 yaşında olduğu için vakit kaybetmeden bir tüp bebek tedavisi olmasında fayda var. Sağlıklı günler dilerim.

Siz de Soru Sorabilirsiniz?

Anlaşmalı Kurumlar
Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara

©Tüm Hakları Saklıdır. Yasal Uyarı

close
Yazmaya başladığınızda bulunan sonuçlar listelenecektir.