Gaziantep Kürtaj

Kürtaj Nerede ve Nasıl Yapılmalı?
Kürtajın, hijyenik ortamlarda, deneyimli ellerde ve gizliliğin korunduğu bir yerde;

Kısacası, güvenilir koşullarda ağrısız bir şekilde yapılması gerek.

İsteğe Bağlı Kürtaj Yapılıyor mu?

  • Kürtaj, anayasal bir hak. Yasa dışı bir durum değil.
  • On haftayı geçmemiş gebelikler, kadının isteğine bağlı olarak kürtajla alınabilir.
  • On sekiz yaşını doldurmamış kadınlarda kürtaj yapılabilmesi için veli ya da vasi onayı gerekir.

Merhaba, geçmiş olsun.

Ben Op.Dr.Uzay Yıldırım,

Vakum kürtaj işlemi ile ilgili fiyat bilgileri için lütfen kliniğimizle iletişime geçiniz.

Misafirlerimizin Yorumları

Kürtaj Hakkında Detaylı Bilgi

*Kürtaj, rahim içine yerleşmiş istenmeyen ya da kendiliğinden sonlanmış gebeliklerin rahim içerisinden kazınma, temizlenme işlemidir. Bu işlem vakumlu kürtaj tekniği ile yapılmaktadır. Vakumlu kürtaj, plastik bir enjektöre tek kullanımlık plastik bir kanül takılması ve rahim içerisine yerleştirilerek rahim içerisinin vakumla temizlenmesi yöntemidir.

*Kürtaj işlemi on sekiz yaşını geçmiş ve gebeliği on iki haftayı geçmemiş kadınların kendi rızası ile muayenehanemizde yaptırabileceği bir işlemdir. On sekiz yaşından küçük hastalarımızın işlem ve muayeneleri anne ya da baba eşliğinde yapılabilir. Bir yıldan daha yakın bir zamanda sezaryen doğum yapmış, işlem gününe yakın aspirin ya da benzeri kan sulandırıcı ilaç kullanmış, akciğer ya da kalp hastalığı olan, kadınlarda işlemi hastane şartlarında yapmak uygun olur. 

*Kürtaj için yasal süre on haftadır. On, on iki hafta arasında bebekte ya da annede tıbbi problemler olduğu durumlarda da yine işlemi muayenehanemde yapıyorum.

*Gebeliğin haftası kesin olarak ultrasonla yapılan muayene ile belli olur ama başlangıç tarihi olarak son adetin ilk günü baz alınır.

*Kürtaj işlemi öncesi tıbbi geçmişinizle ilgili detayları bilmem çok önemli. Bildiğiniz bir hastalığınız, varsa sürekli kullandığınız ilaçları mutlaka söylemelisiniz. Bunun dışında alkol, sigara ya da uyuşturucu kullanımı gibi durumlar varsa bunları da bilmem gerekir. 

*Kürtaj işleminde iki tür anestezi uyguluyoruz; lokal ve sadasyon anestezi. Lokal anestezi öncelikli olarak normal doğum yapmış kadınlarda uygulanıyor. Diğer tüm hastalarımızda sedasyon (derin uyku hali) anestezi uygulanmaktadır. Sedasyon anestezi öncesi hastamızın 5 saat su ve sigara dahil hiçbir şey yiyip içmemesi gerekmektedir.

*Gebe kalmayı önlemek için birden fazla korunma yöntemi vardır. Bunlardan spiral ve doğum kontrol hapı en çok tercih edilen ve önerdiğim yöntemlerdir. Dilerseniz işlem sırasında spiral takabiliyorum. İşlem sırasında spiral takmak hastam için çok rahat bir süreç oluyor.

*Kürtaj işleminden sonra on, on beş gün aralığında kontrole gelmelisiniz.

*Kadının kan grubu Rh negatif, erkeğin kan grubu Rh pozitif ise kürtaj işlemi sonrası mutlaka kan uyuşmazlığı iğnesi yapıyoruz. Bu iğneyi yapma nedenimiz sonlandırdığımız gebelik değil, daha sonra ki gebeliklerde bebekte ortaya çıkabilecek kan uyuşmazlığını önlemek içindir.

*Kürtaj işlemi sonrası yaklaşık bir hafta, on beş gün arası adet kanamasına benzer ağrı ve kanamalarınız olabilir. Size verdiğimiz reçetedeki antibiyotiği kutu bitene kadar mutlaka kullanmalısınız.

*İşlem sonrası on beş gün kadar deniz ve havuz, üç hafta kadar da cinsel ilişki yasağınız var. Kürtajı işlemi sonrası adetinizi üç, altı hafta aralığında göreceksiniz.

*Kürtaj sonrası tekrar gebe kalmanızda kürtajdan kaynaklı bir sorun olmayacaktır.

Gaziantep Kürtaj Fiyatı 

*Kürtaj fiyatı gebelik haftası ve hastanın tıbbi durumuna bağlı değişkenlik gösterebilir.

Gaziantep’in Araban, İslahiye, Karakamış, Nizip, Nurdağı, Oğuzeli, Şahinbey, Şehit Kamil ve Yavuzeli ilçelerinden de kürtaj işlemi için muayenehanemize gelebilirsiniz.

Soru Sor