Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nasıl Anlaşılır?

1 Yorum

İyi günler vajina etrafımda siğil gibi birşeyler oldu. Aslında hiç bir zaman korunmadan ilişki yaşamazdım ama son seferde öyle olmadı. Acaba cinsel hastalık bulaşmış olaiblir mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 29 Eylül 2018

Cinsel partner sayısının artması ve prezervatifsiz ilişkiler riski artırır. Ayrıca cinsel partnerin fazla sayıda cinsel partnerinin de olması diğer bir önemli risk faktörü. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlarda, her iki cinste de görülebilen ortak belirtilerden bazıları; ağrılı idrar yapma, idrar yaparken güçlük, sık idrara çıkma, cinsel organlarda ağrılı/ağrısız açık yaralar ya da kabarıklar, cinsel organlarda siğil ve uçuklar, ateş, üşüme, ağızda yaralar, deri altında şişlikler, baş ağrısı, halsizlik, bulantı, kusma, cinsel organda karıncalanma hissi ya da kaşıntı olarak sıralanabilir.

Güliz Hanım 1 Yorum

İlk defa tek gecelik ilişki yaşadım ve beni aldı bir korku ya hastalık kaptıysam diye. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nasıl anlaşılır hocam?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 25 Aralık 2018

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar genellikle, vajina, vulva ve anüs çevresinde kaşıntı veya kızarıklık, ilişki sırasında veya idrar yaparken ağrı, karnın alt kısmında ağrı veya duyarlılık, yoğun ve olağandışı bir vajinal akıntı, idrar yaparken ağrı gibi belirtiler gösterir.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.