Epidural Sezeryan Nedir ?

selamlar hocam, eşim 3,5 aylık hamile kısmetse epiduralle sezaryan yaptırmak istiyoruz ama korkuyorum. Bel altının felç kalma ihtimali olduğunu duyuyorum başka tehlikeleri olduğunu söyleyenler var. Bilgi verebilir misiniz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Epidural anestezi omurgadan beyne giden ağrı sinyallerini dondurur. Omurganın epidural boşluğuna az miktarda anestezik madde enjekte edilerek uygulanır ve bu sıvı omuriliği çevreler. Vücuttan beyne ağrı sinyalleri taşıyan sinirler (spinal sinirler) belirli yerlerde omuriliğe bağlanır. Bu anestezik ilaçlar, ağrı sinyallerini bloke ederek, omurilik sinirlerini uyuşturur. Epidural anestezi, kan pıhtılaşma problemi olan kadınlarda kullanılamaz. Kısaca, epidural sezaryen bir çeşit doğum olup sadece ağrı hissedilmemesi için yapılan bir operasyon türüdür. İğne, omuriliğin son bölümüne yapıldığı için hastaya zarar vermez. Ancak bu konuda, halk arasında gereksiz bir korku var. Nadiren de olsa bazı hastaların bacaklarında hissizlik ya da idrarını kontrol edememe gibi şikayetler olabilir. Bunlar, geçici şikayetlerdir.

6 yıllık evliyim ve ilk gebeliğim. Çok heyecanlıyım. 28. haftadayım. Doğumu epidural sezaryen olarak düşünüyorum. Epidural sezeryan tam olarak nedir bilgi verebilir miisiniz teşekkürler?

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Epidural sezaryenin, genel anesteziden farkı, anne adayının işlem sırasında uyanık olması ve etrafında olup bitenleri tümüyle algılaması. Epidural anestezi vücudun belirli bir bölgesindeki ağrı iletimini durdurarak bölgesel veya lokal bir anestezi çeşidi. Bu yöntemle yapılan doğuma epidural sezaryen diyoruz.

Siz de Soru Sorabilirsiniz?

Anlaşmalı Kurumlar
Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara

©Tüm Hakları Saklıdır. Yasal Uyarı

close
Yazmaya başladığınızda bulunan sonuçlar listelenecektir.