Hamilelikte Panik Atak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelik sırasında panik ataklar yaşamak bebeğe zarar verir mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Panik atak, aniden ortaya çıkan aşırı korku, sıkıntı ve endişe nöbetidir. Panik atak nöbeti yaşayan bir kişinin içi sıkılır, çok kötü bir şey olacağını düşünür veya öleceği hissine kapılır. Bu durum da kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Hamilelikte yaşanan panik atak nöbeti dönemlerinde gebe, evde tek başına kalamaz veya dışarı çıkamaz. Panik atak gebelikte de tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. İlaçsız tedavi yöntemlerinden bazıları; nefes ve gevşeme egzersizleri, psikoterapi, spor ve fiziksel egzersizler, üstüne gitme teknikleri, grup terapileridir. Bunun yanı sıra ilaçlı tedaviler de mümkün. Tedavinin nasıl yapılacağına bu alanda uzmanlar karar vermeli.

Tüp bebek yöntemiyle hamile kaldım şu anda 7 haftalık hamileyim fakat panik atak sorunum beni çok rahatsız ediyor bebeğimi çok istiyorum ona zarar vermek istemiyorum. Hamilelikte panik atak bebeğe zarar verir mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Gebelikte yaşanan yoğun stres, hem anne adayını hem de bebeği olumsuz etkiler. Bebeğin gelişimini de etkileyen bu durum düşük ya da erken doğumlara neden olabilir. Bu nedenle panik atağın şiddetine göre önlem almak faydalı olur. İlaçsız tedavi yöntemleri işe yaramıyorsa, gebelikte panik atak belirtileri gösteren anne, üçüncü aydan sonra, doktoru tarafından uygun görüldüğü takdirde, ilaçlarla tedavi edilmelidir.

Siz de Soru Sorabilirsiniz?

Anlaşmalı Kurumlar
Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara

©Tüm Hakları Saklıdır. Yasal Uyarı

close
Yazmaya başladığınızda bulunan sonuçlar listelenecektir.