İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Annem 58 yaşında idrarını tutamıyor. Sürekli ani hareketler yaptıktan sonra idrarını kaçırıyor kimi zaman tuvalete yetişemiyor.artık tedavi etmek istiyoruz hocam nasıl ilerleyelim?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Bu problemin çözümünde bir çok farklı tedavi uygulanabilir. Tedavi seçeneklerini idrar kaçırmanın tipine göre seçiyoruz. Tedaviler, ameliyatlar ya da ameliyatsız tedaviler olarak ayrılıyor. Ameliyatlardan hemen sonra hastalarda düzelme olur ancak bu düzelme zamanla azalır. Ameliyat sonrasında iyileşme sürecinde yaşamda kısıtlamalar yapmak gerekir. Ameliyat sonrasında cinsel yaşamla ilgili de bir çok sıkıntı ortaya çıkar. Ameliyatsız çözüm ise teknolojik uygulamalardır. Lazer tedavileri ya da Radyo-frekans (RF) (Viveve) tedavileri ile idrar kaçırmada belirgin bir iyileşme elde ediliyor. Bu teknolojik uygulamalar ile idrar kaçıran hastalarımızı ameliyat etmeden, en fazla yarım saatlik bir uygulama ile tedavi ediyoruz.

Hocam İdrar kaçırma problemim var ve bu durum iyiden iyiye hayat kalitemi etkilemeye başladı. İdrar kaçırma tedavisini nasıl yapıyorsunuz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

İdrar kaçırma, mesane kontrolünün kaybedilmesi nedeniyle istemeden idrarın dışarı çıkmasıdır. İdrar kaçırma tedavisini idrar kaçırmanın türüne ve şiddetine göre belirliyorum. İlaç tedavisi sorunun azalmasına yardımcı olacaktır. Ancak bunun yeterli gelmediği durumlarda, lazer tedavileri, radyofrekans veya ameliyatla tedavi gerçekleştiriyorum.

Sık sık idrarımı kaçırıyorum..İdrar kaçırma tedavisini nasıl yapıyorsunuz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

İdrar kaçırma bir sağlık sorunudur. İdrar yollarının kas yapısında meydana gelen sorunlar ya da doğrum sonrası oluşan sorunların etkisi olarak ortaya çıkar. Biz jinekologlar, tuvalete yetişemeden kaçırma şeklinde olanları genellikle ilaçla; öksürme, gülme ile olanları genellikle ameliyatla tedavi ediiyoruz.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.