Jinekolik Muayenede Nelere Bakılır?

Hocam 1,5 yıldır evliyim. bir süredir adetlerim çok düzensizleşti ve olduğu zaman ağrım çok fazla oluyor dayanamıyorum. Hayatımda hiç muayeneye gitmedim genel bir kontrolden de geçmek istiyorum. Bu yüzden muayeneye gitmeye karar verdim. İlk kez jinekolojik muayene yaptıracağım. Vajinal ultrason,spekulumdan herşeyden korkuyorum.Muayenede nelere bakıyorsunuz ?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

İlk muayene öncesinde kişinin kendini rahatsız hissetmesi olağan ve beklenen bir durum. Endişelerinizi azaltmak için muayenede neler yapıldığı konusunda bilgi sahibi olmanız önemli. Jinekolojik muayenede öncelikle baktığımız, dış genitalde uçuk, yara, şekil değiştirmiş benler ve türevleri olup olmadığı. Vajinal akıntı var mı, niteliği, rengi, koku durumu. Spekulum muayenesini vajina duvarları ve vajina ayrıca rahim ağzını incelemek için yapıyoruz. Ayrıca bu, Smear ve HPV tarama testi için gerekli rahim ağzı hücrelerini toplamanın da bir yoludur. Ultrason ile, rahimde miyom varlığı, rahim içi kalınlık olup olmadığı, yumurtalık rezervi, yumurtalıkta kitle olup olmadığı kontrol edilir.

merhaba Uzay bey muayeneye geleceğim.Jinekolojik muayenede nelere bakılır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Jinekolojik muayenede önce dış genitali gözden geçiriyorum. Sonrasında bakire değilseniz spekulum ile kontrol sağlıyorum. Burada amaç, rahim ağzı ve vajinayı incelemek. En son jinekolojik ultrasonografi ile, tüm genital organların değerlendirmesini yapıyorum.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.