Rahim Ağzı Kanseri Neden Olur?

1 Yorum

Benim sorum rahim ağzı kanseri neden olur çünkü 31 yaşındayım bazı şikayetler sebebiyle kontrole gittim smear yaptırdım doktor hpv testi de önerdi ve sonuc hpv virüsüne rastlandı.bu virüs ilerde rahim ağzı kanserine çevirir mi ?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 24 Ekim 2018

HPV adı verilen virüsün bulaşması sonucu rahim ağzı kanseri oluşur. Bazı durumlarda vücut HPV virüsünü yok edebiliyor bu yüzden her HPV virüsü rahim ağzı kanserine sebep olacak demek doğru olmaz. HPV virüsü erken dönemde rahim ağzında lezyonlara neden olabilir. Bu lezyonların yüzde 1’lik kısmı ilerleyen süreçte rahim ağzı kanserine neden olabilir.

Ezgi Hanım 1 Yorum

Kuzenim rahim ağzı kanseri. Ben de bu kanserden çok korkuyorum bu yüzden düzenli smear yaptırıyorum…Rahim ağzı kanseri neden olur?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 1 Kasım 2018

Rahim ağzı kanserli hastalar incelendiğinde hastaların % 96’sında HPV virüsü tespit edilmiştir. Kabul gören görüş, hastalığa Human Papilloma Virüsünün (HPV) sebep olduğu. Ancak bu virüsün tespit edildiği her kadında rahim ağzı kanseri görülmez. Cinsel yoldan bulaşır; virüs taşıyan biriyle sadece bir kez genital temasla bile bu virüsü alabilirsiniz. Ancak aşı ile yüksek oranda korunmak mümkün.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.