Rahim Ağzı Kanseri Neden Olur?

Benim sorum rahim ağzı kanseri neden olur çünkü 31 yaşındayım bazı şikayetler sebebiyle kontrole gittim smear yaptırdım doktor hpv testi de önerdi ve sonuc hpv virüsüne rastlandı.bu virüs ilerde rahim ağzı kanserine çevirir mi ?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

HPV adı verilen virüsün bulaşması sonucu rahim ağzı kanseri oluşur. Bazı durumlarda vücut HPV virüsünü yok edebiliyor bu yüzden her HPV virüsü rahim ağzı kanserine sebep olacak demek doğru olmaz. HPV virüsü erken dönemde rahim ağzında lezyonlara neden olabilir. Bu lezyonların yüzde 1’lik kısmı ilerleyen süreçte rahim ağzı kanserine neden olabilir.

Kuzenim rahim ağzı kanseri. Ben de bu kanserden çok korkuyorum bu yüzden düzenli smear yaptırıyorum…Rahim ağzı kanseri neden olur?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Rahim ağzı kanserli hastalar incelendiğinde hastaların % 96’sında HPV virüsü tespit edilmiştir. Kabul gören görüş, hastalığa Human Papilloma Virüsünün (HPV) sebep olduğu. Ancak bu virüsün tespit edildiği her kadında rahim ağzı kanseri görülmez. Cinsel yoldan bulaşır; virüs taşıyan biriyle sadece bir kez genital temasla bile bu virüsü alabilirsiniz. Ancak aşı ile yüksek oranda korunmak mümkün.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.