Rahim Ağzı Kanseri Nedir?

1 Yorum

Kız arkadaşıma rahim ağzı kanseri teşhisi konuldu. Biz ilk defa bu kanser türüne sahip birisini gördük. Ailede de yok. Rahim kanseri nedir ve neden olur bilgi verebilir misiniz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 29 Mayıs 2019

Geçmiş olsun. Rahim ağzı (serviks) kanseri, rahimin vajina ile birleşen kısmında oluşan kanserdir. Rahim ağzı kanseri, kadınlarda en sık görülen ikinci kanser türüdür. Kadın üreme sisteminin ise en sık görülen kanser türüdür. Özellikle gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde daha sık rastlanıyor. Türkiye’de her 100 bin kadından 4’üne rahim ağzı kanseri teşhisi konuyor. Hastaların yarısından fazlası da ileri evrede fark ediliyor. Rahim ağzı kanserine oranında HPV (İnsan Papilloma Virüsü) neden olmakta.

Yaren Hanım 1 Yorum

Annem ağrıları için doktora gitti ama birçok kontrolden sonra neyazıkki rahim ağzı kanseri teşhisi konuldu.Rahim ağzı kanseri nedir?Neden oluyor?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 2 Kasım 2018

Geçmiş olsun. Rahim ağzı kanseri, yüksek riskli HPV enfeksiyonu sonucu oluşur. Hemen hemen tüm rahim ağzı kanseri vakalarındaki etken, HPV virüsü. HPV enfeksiyonu çok sık rastlanan bir hastalık. Cinsel olarak aktif genç insanların çoğu enfektedir. Ancak, çoğu HPV enfeksiyonu herhangi bir belirti vermez ve kansere ilerlemez. HPV virüsüne sahip çoğu insan, ciddi problemler yaşamazken, çok küçük bir yüzdede kanser gelişebilir.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.