Tüp Bebek Anne Rahmine Nasıl Yerleştirilir?

İyi günler Uzay bey defalarca denememize rağmen hamile kalamadım. Artık tüp bebek istiyoruz. Döllenme işleminden sonra bebek anne rahmine nasıl yerleştiriliyor acaba bu kısımda tecrübe çok önemli mi ?

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Tüp bebek tedavisinde, doktorun tecrübesi çok önemli. Bunlar mutlaka araştırılmalı. Ana hedef, eve bir bebekle gitmektir. Yumurta toplama işleminden sonra sperm ve yumurtanın bir araya getirilmesi ile oluşan yapıya embriyo denir. Oluşan embriyolar 3 ila 5 gün süreyle gözlenir. Bu sürede gelişme kapasitesi en yüksek olan embriyoların transferine karar verilir. Embriyoların gelişimine bağlı olarak toplamadan sonraki 2.3.4.5.ve 6.günlerde transfer işlemi gerçekleştirilebilir. Anestezi gerektirmeyen 5 dakikalık bir işlemdir. Bir kateter yardımıyla embriyolar ultrason eşliğinde rahime yerleştirilir.

Uzay bey iyi günler dilerim. Benim sorum tüp bebekle ilgili. Tüp bebek tedavisinde bebek anne rahmine nasıl yerleştiriliyor?bu kısımda acı duyulur mu ?

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Tüp bebek tedavisinde, embriyo transferi sırasında ağrı hissedilmez. Bu nedenle anestezi de gerekmiyor. Yumurta döllendikten sonra embriyo transferi çok zor olmayan ancak tecrübe gerektiren bir işlem. İlk olarak vajinaya bir spekulum yerleştirilir. Bundan sonra ultrason eşliğinde bir kateter yardımı ile embryo ya da embriyolar rahim içine bırakılır.

ilk tüp bebek denememe gelecek hafta başlayacağız. Haliyle kafamda pek çok soru var. Örneğin tüp bebek anne rahmine nasıl yerleştiriliyor?Bunun bir riski varmı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Embriyo transferi yumurtalar toplandıktan ve sperm hücresi ile döllendirildikten 2-5 gün aralığında yapıyoruz. Tüp bebek embriyo transferi olarak isimlendirilen bebeğin rahime transferi işleminde, özel cihazlarla yaklaşık 5-10 dakika içerisinde embriyo anne rahmine aktarıyorum. Bu işlemin herhangi bir riski bulunmuyor.

Tüp bebeğin anne rahmine yerleştirilmesi sırasında anestezi veriyormusunuz?Nasıl yapılıyor, iş yerinden izin almaya gerek varmı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Tedavide en dikkatli olunması gereken aşama, embriyo transferinin gerçekleştiği aşamadır. Embriyo oluştuktan sonra, katater denilen bir alet yardımı ile ultrason altında bebek, anne rahmine transfer edilir. Bu işlemin anestezi altında yapılmasına gerek yok. İşlem 5-10 dakika kadar sürer ve ardından günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz.

Tüp bebek anne rahmine nasıl yerleştiriliyor,transfer tamamlanıp gebelik testi yapılana kadar nelere dikkat edilmelidir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Transfer işlemi sonrasında, alkol ve sigara kullanılmamasına dikkat edilmeli. Sigara içilen ortamlardan uzak durmak gerek. Doktorunuzun haberi olmadan ilaç kullanımından kaçınmalısınız. Stresten uzak durmak önemli.

İlk tüp bebek tedavisi 1 hafta sonra başlayacak. Anne olmak çok istiyorum ama canım biraz tatlı. enim merak ettiğim tüp bebeğin anne rahmine nasıl yerleştirilir?? Bu ağrılı bir işlem mi ?

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Tüp bebek aşamaları yumurtaların çoğaltılması, toplanması, yumurtaların döllenmesi ve embriyoların rahmin içerisine yerleştirilmesi şeklindedir. Laboratuvar otamında üretilen embriyonun, anne rahmine yerleştirilmesi işlemi basit ve ağrısız bir işlem olup anestezi gerektirmez.

Tüp bebek anne rahmine nasıl yerleştirilir?? Yerleştirme için en uygun tarih nasıl belirlenir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Her kadının biyolojik özellikleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle, tüp bebek tedavisinin başlangıcında doğal döngüyü kırmak için bir takım ilaçlar verilerek anne adayının, hormon seviyelerinin elverişliliği düzenli olarak takip edilir ve embriyo transferi, en elverişli olan tarihte gerçekleştirilir.

Uzay hocam, iyi günler dilerim. Ablam, tüp bebek tedavisine başladı ama bişey kafama takılıyo. Tüp bebekler anne rahmine nasıl konuyor bilgi verebilir misiniz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Merhaba, iyi günler. Laboratuvar ortamında elde edilen ve büyüyen embriyolardan en uygun olan 1 ya da maksimum iki tanesi, önceden ilaçlarla hazırlanmış olan anne rahmine ultrason eşliğinde steril bir kanül ile yerleştirilir. Artık gebelik testinde iyi haberi bekliyoruz. Bol şans.

Siz de Soru Sorabilirsiniz?

Anlaşmalı Kurumlar
Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara

©Tüm Hakları Saklıdır. Yasal Uyarı

close
Yazmaya başladığınızda bulunan sonuçlar listelenecektir.