Tüp Bebek Gebeliklerinde Düşük Riski Daha Mı Yüksek?

Tüp bebek tedavisiyle kalınan hamileliklerde düşük riski daha mı fazladır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Düşükler, hamileliğin ilk 20 haftasında gerçekleşen kayıplardır. Düşüklerin altında pek çok sebep yatar. Bunlardan bazıları; embriyodaki genetik (yani kromozomal) bozukluklar, rahim enfeksiyonları, rahimdeki yapısal bozukluklar, annedeki hormon hastalıkları vb. Tüp bebek tedavisi ile elde edilen gebeliklerde, düşük olma olasılığına, bir miktar daha fazla rastlanır.

Eşimle artık tüp bebek yapmaya kararverdik. Ancak merak ettiğim ve korktugum birşey var.Tüp bebek gebeliklerinde düşük riski daha mı yüksektir???

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Yapılan araştırmalar; doğal yolla gerçekleşen gebeliklerle, tüp bebek tedavisi ile gerçekleşen gebelikler arasında düşük gebelik oranları bakımından anlamlı bir fark olmadığını göstermekte.

Merhaba, iyi çalışmalar. Uzay hocam ben 2 aylık hamileyim. Tüp bebek ile gebe kaldım. Bazı risklerin tüp bebeklerde daha yüksek olduğu söyleniyor, mesela tüp bebeklerde dahamı çok düşük oluyor?

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Merhaba, gebeliğiniz hayırlı olsun. Tüp bebek gebeliklerinde bazı gebelik riskleri çok az bir miktar artmıştır, düşük riski için de aynı durum geçerlidir. Ama unutmayın ki yine de en büyük ihtimal sağlıklı gebelik ve doğumdur. Şimdiden sağlıklı gebelikler dilerim.

Hocam daha önce bir tedavi görmeden gebe kaldım, fakat 6. haftada düşük yaptım. Uzun süredir gebe kalamıyorum. Tüp bebek tedavisine başlayacağız. Merak ettiğim bir konu var, Tüp bebek ile gebe kalanların düşük yapması normal gebeliklere göre daha mı fazla görülür?

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Tüp bebek tedavisi ile gerçekleşen gebeliklerde, doğal yolla gerçekleşen gebeliklere göre bir miktar daha fazla rastlanır.

Siz de Soru Sorabilirsiniz?

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara

©Tüm Hakları Saklıdır. Yasal Uyarı

close
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.