Tüp Bebekte Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Cevaplandı

Meraba doktor bey, tüp bebek tedavisinde hamilelik gerçekleştiğinde belirtiler nasıl ortaya çıkıyor? Kandan bakılan gebelik testinde değer kaç olursa gebelik var demektir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferinin ardından yaklaşık 11-12 gün sonra kan ve idrar testleri yapılır. Kandaki Beta hCG hormonu 5 IU üstünde bir değerde ise gebelik var demektir. Bundan sonrası normal hamilelik belirtileriyle aynıdır. Bel ağrısı, karın ağrısı, kusma gibi belirtiler görülür. Bunlar dışında, çok sık idrara çıkma ihtiyacı, kasıklarda ağrılar, kabızlık şikayetleri gözlenebilir.

Ziyaretçi Cevaplandı

Ben iki yillik evliyim ve ūc defa dusuk yaptim. En son tüp bebek yaptırmaya karar verdik. Tüp bebekte hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Tüp bebek ile oluşan gebeliklerde ortaya çıkan belirtiler normal yolla oluşan gebelik belirtileri ile aynıdır. Hamilelik belirtileri, embriyo transferinden yaklaşık 12 gün sonra ortaya çıkar. Tüp bebek transferi sonrası hamilelik, kesin olarak kan testiyle anlaşılır. B-HCG kanda bakılan gebelik testidir.

Soru sormak için tıklayın.
Anlaşmalı Kurumlar
Kızılırmak Mahallesi, Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi,1456. Sok. İnci Apt. No:1 D: 7 Çankaya / Ankara

©Tüm Hakları Saklıdır. Yasal Uyarı

close
Yazmaya başladığınızda bulunan sonuçlar listelenecektir.