Yumurta Dondurma İşlemi Nasıl Yapılıyor?

1 Yorum

Hocam iyi günler. 37 yaşındayım ve evli değilim. Yumurta dondurma yaptırabilir miyim.

Op. Dr. Uzay Yıldırım 23 Aralık 2017

Merhaba, yumurta dondurma işlemi, yumurtalık rezervi azalmış ya da azalma riski taşıyan tedavileri olan kadınlarda gelecekte bebek sahibi olma şansını koruyabilmek için yaptığımız bir işlem. Bunu yapabilmek için heyet raporu düzenlenemsi gerekiyor ancak bu çok zor bir süreç değil. Yapılan testlerle yumurtalığında yumurta sayısı azalmış olduğu saptanan kadınlar için ya da yapılacak kanser tedavisi öncesinde böyle bir rapor almak mümkün. Tıpkı tüp bebek tedavisinde olduğu gibi yumurtalıklar, ilaçlarla uyarılarak yumurtalar geliştiriliyor ya da kendiliğinden gelişmesi takip ediliyor. Arkasından yumurta toplama ve dondurma işlemi yapılıyor. Muayenenizi yaparak koşullara uygun olup olmadığınızı anlayabiliriz. Sağlıklı günler dilerim.

Uzay hocam merhaba, adet düzensizliğim nedeniyle doktora gittim ve erken menopoz dedi.daha 31yaşındayım.Yumurtalarımı dondurmaya karar verdim bu işlem nasıl yapılıyor?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 31 Ekim 2018

İleride çocuk sahibi olamama riskinin belirlenmesi sonucu yumurta dondurma işlemi gerçekleştirilebiliyor. Alınacak heyet raporunun ardından bu sürece başlanabilmekte. İlk olarak, kadının yumurtalıkları hormon ilaçları ile uyarılıyor. Yumurtalıklardan ultrasonografi muayenesi ve yumurta toplama iğnesi yardımı ile yumurtalar toplanıyor. Ardından, vitrifikasyon dediğimiz bir yöntemle yumurtalar donduruluyor. Böylece ileride uygun şartlar gerçekleştiği zaman hamilelik şansı korunmuş oluyor.

Hanife Hanım 1 Yorum

İyi günler hocam, 34 yaşındayım ve evli değilim, ykın zamandada evlenecek değilim. Yumurtalarımı dondurmak istiyorum, bu mümkün mü?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 20 Şubat 2019

İyi günler, evet bu mümkün. Bazı özel durumlar için yumurta dondurma işlemi yapıyorum. Kadın yumurtalık rezervinin az olması ya da yapılacak bir tedaviyle yumurtalık rezervinin azalma riskinin olması durumunda bu işlem gerçekleştirilir. Durumunuz bir heyet raporu ile belgelendikten sonra işlemi başlatıyorum. Tıpkı tüp bebek tedavisinde yaptığımız gibi göbekten yapılan yumurtaları uyarıcı ilaçlarla yumurtaların gelişimini sağlayıp sonrasında onları topluyorum ve sağlıklı olan yumurtalar merkezde donduruluyor. İleride evlendiğinizde yumurtalık rezerviniz yeterli olmazsa bu yumurtalar kullanılacak.

Nurcan Hanım 1 Yorum

İyi günler, kızım için fikrinizi almak isterim. Kendisi 26 yaşında kolon kanseri teşhisi kondu tedaviye başlanacak ve henüz evli değil. Bu tedavilerden sonrasında yumurtalık zarar görebilir dendi. Yumurta dondurma işlemi önerildi, siz yapıyormuşsunuz? bu tedavi nasıl olacak?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 12 Mart 2019

Öncelikle geçmiş olsun, kızınıza acil şifalar dilerim. Kanser gibi hastalıkların tedavisi esnasında kullanılan kemoterapi ilaçları ya da şua tedavisi sonrasında yumurtalıklarda fonksiyon kaybı olabiliyor ve maalesef bu kayıplar, kalıcı oluyor. Sonuçta hastamız kanserden kurtuluyor ama bu sefer de çocuk sahibi olması zorlaşıyor ya da imkansızlaşıyor. Böyle zamanlarda kanser tedavisi öncesinde yaklaşık 2 haftada biten bir yumurta toplama tedavisi uygulamak ilerisi için çok önemli bir adım oluyor. Tedavi öncesi kızınızın durumu belgelenecek ve yumurta toplamanın gerekliliği için bir rapor alınacak. Takip eden adet dönemiyle beraber yumurtalıkları uyarıcı göbekten yapılan ilaçları kullanarak yumurtalar geliştirilecek ve belli bir süre sonunda yumurtalar toplanıp dondurulacak. Başından sonuna yaklaşık 10-12 gün içinde tamamlanan bu tedavi ile belki de gelecekte yumurtası olamayacak olan kızınızın bu dönemki yumurtaları dondurulmuş olacak.

Zeliha Hanım 1 Yorum

iyi günler. 36 yaşındayım amh değeri düşük çıktı, yumurta dondurma dediler, bu işlem nasıl yapılıyor, bilgi verirmisiniz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 21 Mart 2019

İyi günler dilerim, geçmiş olsun. Gelecekte bebek sahibi olmakla ilgili potansiyel sorunu olan hastalarımda yumurta dondurma işlemi yapıyorum. Bunun sebebi bazen kanser tedavisi bazen de ilerleyen yaş oluyor. Durumu bir raporla belgeleyip tıbbi sürece başlıyorum. Tıpkı tüp bebek tedavisinde olduğu gibi yumurtalıkları uyarıcı göbekten iğnelerle yumurta gelişimi sağlayıp sonrasında bunları topluyorum. Tüp bebek merkezinin embriyoloji laboratuarında toplanan bu yumurtaları dondurup saklıyoruz. Sağlıklı günler dilerim.

Şükran Hanım 1 Yorum

Uzay hocam iyi günler. 26 yaşındayım ve meme kanseri tedavisi görüyorum. Kullandığım ilaçlar yüzünden menopoza girdim. Henüz evli değilim. İleride anne olmak istiyorum, yumurta dondurma işlemi nasıl yapılır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 23 Mart 2019

Merhaba, öncelikle çok geçmiş olsun. Onkolojik tedavilerin öncesinde ya da ileri yaş durumunda ya da yumurtalık rezervinin azaldığını tespit ettiğim hastalarımda yumurta dondurma tedavisi yapıyorum. Durumunuzu bir raporla belgeleyip sonrasında tedaviye başlıyorum. Yumurtalıkları ilaçlarla uyararak yumurta gelişimi sağlıyor sonrasında yumurtaları toplayıp donduruyoruz. Daha detaylı bilgi almak isterseniz web sitemdeki açıklamaları okuyabilirsiniz.

Nuran Hanım 1 Yorum

Uzay hocam, ben 28 yaşındayım ve çok şükür sağlıklıyım, adetlerim de düzenli. Kariyer planlarım arasında erken dönemde evlilik ve çocuk yok ama gelecekte bunların zamanı geldiğinde gecikmiş olmamak için şimdiden yumurta dondurma işlemi istiyorum. Bu işlem nasıl yapılıyor?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 27 Mart 2019

Merhaba iyi günler. Yumurta dondurma işlemi, bazı yasal zorunlulukları yerine getirmek suretiyle yapılıyor. Bunu sadece kendi isteğinizle yönetebileceğimiz bir süreç olarak görmemelisiniz. Sağlık sorunları nedeniyle mevcut yumurta rezervinin azalma ihtimalinin olduğu ya da yumurtalık rezervi ileri azalmış hastalarda heyet raporu ile belgeleme yapıp ardından süreci gerçekleştiriyorum. Yumurta dondurma tedavisi, adetin ilk günlerinde başlanan ve göbekten yapılan iğnelerle yumurtaları geliştirip uygun büyüklüğe geldiklerinde toplayıp donduruyoruz. Bu takiplerim muayenehanemde yapıyorum, yumurta toplama ve dondurup saklama işleleri ise tüp bebek merkezinde oluyor. Sağlıklı günler dilerim.

Ziyaretci 1 Yorum

Hocam merhaba. 26 yaşındayım 1 yıllık evliyim. Gelecek planlarımızda gebelik yok. Kariyer planlarımızı istiyoruz. Uzun bir süre gebelik düşünmüyoruz. İleride gebelik istediğimizde bunun için geç olmasından korkuyoruz. Araştırmalarıma göre yumurta dondurma işlemi yapılabiliyormuş işlem nasıl yapılıyor ??

Op. Dr. Uzay Yıldırım 23 Ekim 2019

Merhaba. Kadın yumurtalık rezervinin az olması ya da yapılacak bir tedaviyle yumurtalık rezervinin azalma riskinin olması durumunda bu işlem gerçekleştirilir. Durumunuz bir heyet raporu ile belgelendikten sonra işlemi başlatıyorum. Göbekten yapılan yumurtaları uyarıcı ilaçlarla yumurtaların gelişimini sağlayıp sonrasında onları topluyorum ve sağlıklı olan yumurtalar merkezde donduruluyor. İleride gebelik planladığınızda yumurtalık rezerviniz yeterli olmazsa bu yumurtalar kullanılacak.

Ziyaretci 1 Yorum

Hocam AMH değeri nedir? AMH değeri düşüklüğünde yumurta dondurma işlemi yapılıyormuş. Bu işelm nasıl yapılıyor?;

Op. Dr. Uzay Yıldırım 25 Ekim 2019

AMH yani, Anti-Müllerian Hormon Testi çoğunlukla kısırlık araştırmasında kadının yumurtalık rezervini ölçmek için yapılan bir kan testidir. Yumurta dondurma işlemi tüp bebek tedavisine benzemektedir. Yumurtalıkları uyarıcı göbekten iğnelerle yumurta gelişimi sağlanır. Bu yumurtalar merkezlerde toplanır. Merkezlerin embriyoloji laboratuvarında, toplanan yumurtalar dondurulup saklanır.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.