Adana Kürtaj

Kürtaj Nerede ve Nasıl Yapılmalı?
Kürtajın, hijyenik ortamlarda, deneyimli ellerde ve gizliliğin korunduğu bir yerde;

Kısacası, güvenilir koşullarda ağrısız bir şekilde yapılması gerek.

İsteğe Bağlı Kürtaj Yapılıyor mu?

  • Kürtaj, anayasal bir hak. Yasa dışı bir durum değil.
  • On haftayı geçmemiş gebelikler, kadının isteğine bağlı olarak kürtajla alınabilir.
  • On sekiz yaşını doldurmamış kadınlarda kürtaj yapılabilmesi için veli ya da vasi onayı gerekir.

Merhaba, geçmiş olsun.

Ben Op.Dr.Uzay Yıldırım,

Vakum kürtaj işlemi ile ilgili fiyat bilgileri için lütfen kliniğimizle iletişime geçiniz.

Misafirlerimizin Yorumları

Kürtaj Hakkında Detaylı Bilgi

*Kürtaj, rahimin iç kısmına yerleşmiş gebeliğin küret yardımı ile kazınması demektir. Bugün artık kürtaj işlemi kazıma yöntemi ile yapılmamaktadır. Genellikle vakumlama yöntemi uygulanmaktadır.

*Vakumlu kürtaj, tek kullanımlık plastik bir kanül ve plastik bir enjektör kullanılarak rahim içerisine yerleşmiş gebeliğin vakumlanması ile yapılır. Sorunsuz, çabuk ve temiz bir yöntemdir.

*Kürtaj için yasal süre on haftadır. Gebelik on haftayı geçmiş ama anne ya da bebeğin sağlığında bir problem varsa on iki haftaya kadar yine muayenehane koşullarında yapılabilir.

*Kürtaj, on iki haftayı geçmemiş gebeliklerde ve on sekiz yaşından büyük kadınların kendi kararı ile muayenehanemizde yaptırabileceği bir işlemdir. On sekiz yaşından küçük hastalarımızda anne ya da baba refakati gerekmektedir. Bir yıldan daha önce sezaryen doğum yapmış, akciğer ya da kalp hastalığı olan, işleme yakın 4-5 günlük süre zarfında aspirin ya da benzeri kan sulandırıcı ilaç kullanmış kadınlarda işlemi hastane koşullarında yapmak daha uygun olur. 

*Gebeliğin haftası hesaplanırken son adetinizin ilk günü gebeliğin başlangıç tarihi olarak kabul edilir. Kesin hafta ise ancak ultrason ile yapılacak muayene ile belli olur.

*Kürtaj işlemi ağrılı bir işlem olduğu için anestezi ile yapılmaktadır. İşlemde iki tür anestezi uyguluyoruz; lokal ve sadasyon (derin uyku hali) anestezi. Lokal anesteziyi daha çok normal doğum yapmış kadınlarda uyguluyorum. Diğer tüm hastalarımızda anestezi uzmanımız eşliğinde sedasyon anestezi uygulanmaktadır. Sedasyon anestezi öncesi hastamızın 5 saat su ve sigara dahil hiçbir şey yiyip içmemesi gerekmektedir.

*Kürtaj işleminden önce yapacağımız görüşmede, tıbbi durumunuza ait her bilgiyi bana anlatmalısınız. Bildiğiniz bir hastalığınız, sürekli kullandığınız ilaçlarınız, alkol, sigara ya da uyuşturucu gibi bir bağımlılığınız varsa bunları belirtmelisiniz ki biz de tıbbi önlemlerimizi alalım.

*Kürtaj işlemi sonrası yaklaşık bir hafta, on beş gün arası adet kanamasına benzer ağrı ve kanamalarınız olabilir. Size verdiğimiz reçetedeki antibiyotiği kutu bitene kadar mutlaka kullanmalısınız.

*Kürtaj işleminden sonra on, on beş gün aralığında kontrole gelmelisiniz.

*İşlem sonrası on beş gün kadar havuz ve denize girmeyiniz. Üç hafta kadar cinsel ilişki yasağınız var. Kürtajı takiben üç ile altı hafta arasında adetinizi görmeye başlayacaksınız.

*Kürtaj sonrası yeniden gebe kalmanızda bir sıkıntı olmaz.

Devamını Oku
Soru Sor