Düşük (Abortus)

Düşük (Abortus)

Düşük, hamileliğin 20. haftasından önce meydana gelir.

Gebeliğin en sık görülen problemi olarak bilinir.

Düşükler, çoğunlukla hamileliğin ilk 3 ayında olur.

Anne yaşı ilerledikçe görülme riski artar.

Düşüklerde genellikle bebekle ilgili genetik bozukluklar vardır. Üç aydan büyük gebeliklerin düşüklerinde ise anne kaynaklı problemler daha fazla görülür. Rahim ağzı açıklığı, kanda pıhtılaşma ya da annenin kronik bazı hastalıkları sebepler arasındadır.

Düşük tehtidi dendiğinde hamileliğin devam ettiği ama kanamanın olduğu bir durum vardır. Rahim ağzında açılma yoktur ve ne olacağını zaman gösterecektir. Önlem olarak yatarak istrahat etmek ve bazen de rahim kasılmalarını önlemek için iğneli tedavi yapmak gerekir.

Kaçınılmaz düşük durumunda ise hamilelik devam ediyormuş gibidir ama rahim ağzında açılma olduğu için düşük, mutlaka gerçekleşecektir. Daha fazla kanama ve ağrı olmaması için bu durumda kürtajla bebeği almak gerekir.

Farkedilmemiş düşük ise, bebeğin rahim içinde yaşamadığının tespit edildiği durumdur. Kanama ya da ağrı yoktur ama ölü bebek rahim içindedir. Bu durumda kürtaj yapılır.

Tamamlanmamış düşük, hamileliğin düştüğü ama rahimin tam olarak temizlenemediği bir durumu anlatır. Kanama, ağrı ve iltihap riski olduğu için içerdeki parçalar kürtajla temizlenir.

Tamamlanmış düşük durumunda rahimin içi tamamen boşalmıştır ve ilave her hangi bir işlem yapmaya gerek yoktur.

Boş gebelik durumunda ise sadece kese vardır ama bebek yoktur. Bu durumda da kürtajla hamileliği sonlandırmak gerekir.

Doktorunuza Sorun

Sürtünmeli İlişkilerde Hamilelik Riski

Sürtünmeli İlişkilerde Hamilelik Riski

Spermler, kadının vajinasının içine bırakıldığında rahim ağzı kanalını ve rahim boşluğunu geçerek tüplere ulaşabilir. Kadın vücudunda günlerce canlı kalabilir.

Erken Doğum (Preterm Eylem)

Erken Doğum (Preterm Eylem)

Doğumların yaklaşık %10’u erken oluyor. Burada en önemli sorun, prematürite ve maalesef bebek ölümlerinin en sık sebebi.

Hamilelikte Tiroid Hastalıkları

Hamilelikte Tiroid Hastalıkları

Tiroid hastalığına ait belirtilerin gebelikte gözlenen normal belirtilere çok benzer olması (çarpıntı, bulantı, kusma, halsizlik, iştahsızlık) tanı ve tedaviyi geciktirebilir.

Gestasyonel Diyabet (Gebelikte Şeker)

Gestasyonel Diyabet (Gebelikte Şeker)

Gebelikle beraber bazı hormonlar, normalden farklı ve çoğunlukla fazla miktarda salgılanır ve bu durum, kadında insülin direncine ve dolayısıyla anne kanında şekerin yükselmesine sebep olur.

Hamilelik Öncesi

Hamilelik Öncesi

Hamilelikte ortaya çıkabilecek bir çok risk, kadının yaşı ile çok yakından ilgili.