Genital Estetik

Siğiller vücudun her yerinde olabilir ancak genital bölgede olanlar, hastayı ayrıca endişelendirir. Çünkü sadece bir siğil olarak değil başkaca bir çok süreci işaret edebilir.

Kadın hastalıklarından biri olan genital bölge siğilleri çoğunlukla cinsel yolla bulaşan Human Papilloma Virüs (HPV) kaynaklıdır.

Bazen gözle görülemeyecek kadar küçük, bazen de yüzeyden kabarcıklar şeklinde görülebilen en tehlikeli siğil türlerinden biridir. 

Genital siğiller, hem kadınlarda hem de erkeklerde görülmesinin yanı sıra kadınlarda rahim ağzı kanserinin habercisi olabilirler. Bu sebeple fark edildiği andan itibaren ileri tanı ve tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Genital siğiller genellikle labiumlarda (yani vajina dudaklarında), vulva kısmında (dış genital bölge), anüs bölgesinde, anüs ve vajina arası bölgede olur.

Genital siğil tanısını koymak genelde kolay gibi gözükse de çoğu zaman molluskum kontagiosum ve nevüs ile karışabilmektedir. Bu ayrımı yapmak için belirli testler vardır; HPV testi veya biyopsi almak gibi. 

HPV Tarama Testi; 30 yaşından itibaren her kadının 5 senede 1 defa vermesi gereken rahim ağzı kanser tarama testidir.

 

Genital Siğilin Tedavileri

Genital bölgede çıkan siğiller yaygın ve hızlı bir şekilde çoğalabilmektedir. Erken fark etmek ve tedavisi için hızlı hareket etmek gerekir. Siğil tedavisinde kullanılan Fraksiyonel Karbondioksit (CO2) Lazer yöntemi ile hızlı ve etkin bir şekilde ameliyatsız ve iz bırakmadan siğil yakma tedavisi mümkün.

Bu yöntem ile tedavide her ne kadar ağrı ve acı az olsa da yaygın siğillerin olduğu hastalarda anestezi altında işlemin yapılması daha konforlu olmaktadır.

Fraksiyonel Karbondioksit (CO2) Lazer Anestezi eşliğinde yapıldığında işlem süresi daha kısa ve daha konforlu olmaktadır. İşlem yaklaşık 10 dakika sürmektedir. İşlem süresinde hasta uyumaktadır ve hiçbir şey hissetmemektedir. 

 

Genital Siğil Yakma Tedavisi Sonrası Bakım

Lazer ile siğil yakma sonrası özel bir bakım gerektirmemekle birlikte, tedavi olan alanda acı hissedilirse hasta ağrı kesici krem kullanabilir.

Siğil yakma tedavisi sonrası siğillerin tekrar nüksetmesi söz konusu olabilir. Vücut direncinin düşmesi ya da tekrar bulaşması gibi durumlarda siğiller tekrar çıkabilir ve daha dirençli olabilir. Böyle bir durum gelişmesi durumunda tedaviyi tekrarlamak durumunda olabiliyoruz.

HPV’ye karşı vücut direncinin desteklenmesi için aşıların yapılması da rahim ağzı kanser riskinde belirgin bir azalma sağlar.

 

Genital Siğil Yakma Tedavisi Fiyatları

Ankara’da Lazerle genital siğil yakma tedavisi fiyatları ve daha fazlası hakkında bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir