Hamilelik Döneminde Gaz Sancısı ve Şişkinlik

1 Yorum

Hamilelikte gaz sancısı ve şişkinlik neden olur?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 4 Eylül 2018

Hamilelikte sık görülen rahatsızlıklardan birisi de gaz sancısı ve şişkinlik. Bazı hormonların değişmesi sebebiyle sindirimin yavaşlaması, rahim büyümesinin sindirim sistemi ve mideye baskı yapması gibi nedenlerden anne adayları, bağırsaklarında gaz sancısı ve şişkinlik yaşayabilir. Gebelikte mide yanması, şişkinlik, gaz sancısı gibi şikayetlere sık rastlanır.

Ceyda Hanım 1 Yorum

Merhaba, 3,5 aylık hamileyim. Tıka basa yemek yemediğim halde sürekli bir gaz sancım ve şişkinliğim var. Bu neden oluyor?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 8 Kasım 2018

Hamilelik döneminde gaz sancısı ve şişkinliğin en önemli sebebi gebelik hormonları. Sindirim sistemi daha yavaş çalışır. Bu da yiyeceklerin vücudunuzda daha uzun kalması anlamına gelir. Bu yüzden, vücudunuzda normalden daha fazla gaz birikir.

Merve Hanım 1 Yorum

Normalde hiç sindirim problemi çekmedim ama hamile kaldıktan sonra (15 hafta) çok fazla gaz ve şişkinliğim oluyor. Hamilelik döneminde gaz sancısı ve şişkinlik neden olur ?Nasıl geçer?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 27 Kasım 2018

Hamilelik sırasındaki şişkinliğe ve gaza bir çok şey yol açabiliyor. Spor ve egzersiz yapmadan, hareketsiz bir yaşam sürmek, gebelik döneminde sindirim sistemi şikayetlerini artırabilmekte. Akşam yemeğinden hemen sonra uykuya geçmemeli. Yemeklerden sonra oturmak yerine hafif yürüyüş ve gezintiler yapmak şikayetleri azaltmaya yardımcı olacaktır.

Selda Hanım 1 Yorum

İkinci hamileligim daha çok yeni olmasına rağmen gaz sancılarim başladı ilk hamileligimde 14. Haftada başlamştı. Hamilelik döneminde gaz sancısı ve şişkinlik niye olur?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 25 Aralık 2018

Gebelik döneminde gazın ve şişkinliğin artmasına neden, progesteron hormonuna bağlı olarak vücuttaki düz kas hücrelerinin gevşemesidir. Besinlerin ilerletilmesine yardımcı olan düz kas hücreleri sindirim sisteminde gevşediği için, besinler normalden daha yavaş bir şekilde ilerler. Böylece besinler sindirim sisteminde daha uzun bir süre kalır ve sindirim yavaşlar.

Hocam hamilelikte gaz sancısı ve şişkinlik normal midir? Neden olur?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 19 Kasım 2019

Hamilelikte sindirim sistemi daha yavaş çalışır. Bu durumda yiyecekler vücudunuzda daha uzun kalır ve bu yüzden vücudunuzda normalden daha fazla gaz birikir. Gaz sancıları, şişkinlik hamilelikte çok sık görülen bir durumdur.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.