Hamilelikte Mide Bulantısını Azaltmak İçin

Hamilelikte mide bulantısını geçirmek için neler yapılabilir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Hamilelikte mide bulantısı genellikle fizyolojik nedenlere bağlı olarak gelişir ve hamilelerin neredeyse 4’te 3’ünün ortak şikâyetidir. Bu dönemde görülen bulantıların nedeni östrojen ve Beta HCG hormonlarının seviyesindeki artıştır. Hangi yiyecek ve kokuların mide bulantısını artırdığının farkında olmak işinizi kolaylaştırabilir. Bu dönemde koku alma duyusunun gelişmiş olması bulantıyı arttırır. Bu yüzden rahatsız edici yiyecek ve kokulardan uzak durmalı. Bol su içmek, yorgunluğu ve stresi azaltmak, meditasyon yapmak, nane-limon çayı tüketmek de mide bulantısını azaltmaya yardımcı olabilmekte. Bu yöntemler fayda etmezse, gebeliğe zararı olmayan ilaçların kullanımı uygun olur.

hocam 5 haftalık hamileyim ve 1 haftadır midem korkunç bulanıyor.Sanki midem sürekli boşmuş gibi kusacakmısım gibi bir his. Hamilelikte mide bulantısını azaltmak için ne önerirsiniz?Cevaplarsanız çok mutlu olurum. Tşekkürler.

Op. Dr. Uzay Yıldırım

İlk 8 haftalık dönemde bulantınızı tetikleyecek yemek ve diğer kokulardan uzak durmanız, az ve sık yemeniz faydalı olur. Bu dönemde bulantınızı hafifletmek için sık sık sıvı tüketmeyi unutmayın. Sağlıklı gebelikler.

Siz de Soru Sorabilirsiniz?

Anlaşmalı Kurumlar
Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara

©Tüm Hakları Saklıdır. Yasal Uyarı

close
Yazmaya başladığınızda bulunan sonuçlar listelenecektir.