Hormonal Değişiklikler Nelerdir?

Hocam merhaba bundan 1 yıl önce polikistik over sendromu teşhisi konmuştu. Hormonlarda bazı sorunlar olduğunu söylemişti doktor.Hormonal değişikliklik nedir bu hastalığın sebebi hormonlar mıdır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Polikistik over sendromu, kadınlarda en sık görülen hormon bozuklarınından. Yumurtlama fonksiyonlarının düzensizliğine sebep olur. Polikistik over sendromu beraberinde tüylenme ve adet düzensizliği de getirmektedir. Testosteron hormonu erkeklik hormonu olarak bilinmekte ancak kadınlarda düşük düzeyde de olsa testosteron bulunur. Testosteron seviyesinin normalden daha yüksek olması durumunda kadınlarda tüylenme görülebilir. Bunun dışında testosteron artmasına bağlı olarak saç dökülmesi, aşırı sivilcelenme, ciltte yağlanma, kısırlık, gerginlik gibi durumlar da görülebilmekte.

İlk reglimi olduktan 1 yıl sonra doktor hormonlarımda bazı değişiklikler olduğunu söyledi. Bu yüzden adetlerim çok sancılı olmaya başlamış. Hormonal değişiklikler tam olarak nedir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Hormonal sorunlar, hormonların işlevselliğinde fazlalık (hiperfonksiyon) ya da bir yetersizlik (hipofonksiyon) olduğunda söz konusudur ve bu durumlar belirli sorunlara neden olabilirler. Bunlardan bazıları, adet krampları, sivilce ve tüylenme, saç dökülmesi, hızlı kilo alma veya verme olabilmekte.

Siz de Soru Sorabilirsiniz?

Anlaşmalı Kurumlar
Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara

©Tüm Hakları Saklıdır. Yasal Uyarı

close
Yazmaya başladığınızda bulunan sonuçlar listelenecektir.