HPV Aşısında Yaş Sınırı Var Mıdır?

Hocam ben kendim HPV aşısı vurdurdum ve kızıma da vurdurmak istiyorum kendisi 16 yaşında. Erken mi bu yaş aşı için bilgilendirebilir misiniz? Yaş sınırı var mı? Teşekkürler.

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

HPV aşısı, HPV enfeksiyonuna karşı koruma sağlayarak, rahim ağzı kanserini önlemek için geliştirilen bir aşı olup 9 yaşından itibaren kullanılabilir. HPV aşısı, yıllarca fark edilmeden kalabilen, düşük/yüksek riskli sonuçlar doğurabilen ayrıca, rahim ağzı kanserine en çok sebep olan HPV virüsü tip 16 ve 18’e karşı, çok yüksek koruma sağlar.

Kızıma 18 yaşına gelmeden HPV aşısı yaptırmak istiyorum. En erken ne zaman yaptırabilirim, hpv aşısında yaş sınırı var mıdır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

HPV aşısında dünyada kabul gören görüş, cinsel aktivite başlamadan önce yapılmasıdır. HPV aşısı dört tip viruse karşı yüzde yüze yakın koruma sağlıyor. 12-26 yaş arasında genç kızlara ve en erken 9 yaş başlangıç olacak şekilde HPV aşısı yapılabilmekte.

İyi günler, HPV aşısında yaş sınırı var mıdır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

HPV aşısı FDA tarafından onaylı bir aşıdır. Rutin olarak 11-12 yaşlarında yapılır ancak 9 yaşından başlayarak 26 yaşına kadar uygulanabilmekte, ayrıca 45 yaş altı kadınlarda faydası görülmekte.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.