Kürtaj Operasyonu Sonrası Hamile Kalabilir Miyim?

Cevaplandı

Uzay Bey merhaba,ben tam 10.haftaya girmiştim ve doktor kontrolünde bebeğimin kalp atışlarını duyamadık ve kürtaj oldum.Yeniden hamile kalabilirmiyim?

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Geçmiş olsun. Sorunuzun cevabı evet, kürtajdan sonra hamile kalmak mümkün. Kürtaj uyguladığımız teknikte kullandığımız plastik kanül sistemi, rahim ağzı ve rahim duvarına kalıcı zarar vermez. Kürtajı takiben rahim duvarında hızlı bir iyileşme başlar ve rahim yeni gebeliğe hazır hale gelir. Kürtaj sonrasında etkili bir koruma uygulanmazsa adet görmeden bile gebe kalınabilir. Hap ya da spiral kullanarak korunmak gerek. Kürtaj işlemi sırasında da spiral takılması mümkün.

Ziyaretçi Cevaplandı

1,5 sene önce hiç doğum yapmadan kürtaj olmuştum. Son 9 aydır eşimle korunmuyoruz ama hamile kalmadım. Kürtajdan sonra hamile kalma ihtimalim azalmış olabilir mi?

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Kürtaj sonrası hamile kalmak elbette mümkündür. Kürtaj, eğer uygun koşullarda yapıldıysa, rahim içerisinde bir yapışıklık oluşmadıysa, rahim ağzını, kanalını tahriş edici, tahrip edici birtakım uygulamalar olmadıysa yeniden hamile kalmak mümkündür. Bu tip problemlerin, nadiren oluşan komplikasyonlar olduğunu belirtmekte fayda var.

Soru sormak için tıklayın.
Anlaşmalı Kurumlar
Kızılırmak Mahallesi, Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi,1456. Sok. İnci Apt. No:1 D: 7 Çankaya / Ankara

©Tüm Hakları Saklıdır. Yasal Uyarı

close
Yazmaya başladığınızda bulunan sonuçlar listelenecektir.