Menopozun Yan Etkisi Nelerdir?

1 Yorum

Uzay Bey iyi günler, annem mecburi olarak yumurtalık ve rahmini aldırmak zorunda kaldığı için zorunlu menopoza girdi.Kendisi 45 yaşında,ne gibi yan etkileri olur bilgi verebilirseniz çok seviniriz.

Op. Dr. Uzay Yıldırım 28 Mayıs 2019

Menopoz, kadınlarda, yumurtalıklardan üretilen östrojen ve progesteron hormonunun azalıp zamanla tamamen durması anlamına gelir. 40 ve 50 yaşlarında yaşanan menopozla beraber kadında hormonal değişimler olur. Bu durum, mecburen menopoza girmiş kadınlarda da normal seyrinde menopoza girmiş kadınlarda da kaçınılmazdır. Bu dönem, tamamen kendine özgü bir evre. Hormon değişikliğine bağlı olarak, bazı fizyolojik problemlere sebep olabilir. Terleme, ateş basması, halsizlik, uykusuzluk, huzursuzluk gibi şikayetler olur. Saçlarda dökülme veya incelme meydana gelir. Bazı kadınlarda cinsel istekte azalma görülür. Kalp ve damar hastalıkları riski artar. Sigara içiliyorsa, bırakmak, kalp damar hastalığı, kanser, inme ve bir çok hastalık riskini büyük ölçüde azaltacaktır. Düzenli egzersiz yapmak efor kapasitesini geliştireceği gibi sıcak basmaları üzerinde de olumlu etkiye yol açacak, kemik erimesini azaltacaktır. Ayrıca ilaç kullanarak yaşam kalitesini artırmak da mümkün.

Melek Hanım 1 Yorum

hocam menopozda neler oluyor menopozun yan etkisi var mıdır ve nelerdir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 27 Kasım 2018

Kadınların yumurtalık hücrelerinin giderek azalması ve nihayetinde bitmesi doğurganlığın azalmasına yani menopoza girmesine yol açar. Menopozda ortaya çıkabilecek problemlerden bazıları; uyku bozuklukları, depresif bir ruh hali, vajinal kuruluk, kalp ve damar rahatsızlıkları, kemik erimesidir.

Burcu Hanım 1 Yorum

Menapozun kilo alma, saçlarda dökülme, sıcak basma gibi yan etkileri dışında başka yan etkileri var mıdır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 2 Kasım 2018

Menopoz dönemindeki kadınların bir kısmı ateş basması, gece terlemesi gibi belirtiler yaşarken bir kısmı daha ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabiliyor. Bu problemler arasında osteoporoz, rahim ve mesane sarkması, karaciğer rahatsızlıkları, otoimmün hastalıklar, gözde kuruma, uyku apnesi yer alıyor.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.