Mikroenjeksiyonun Tüp Bebek Yönteminden Farkı Nedir?

Mikroenjeksiyon yönteminin tüp bebek yönteminden farkı nedir?Bilgi verebilir misiniz?

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Tüp bebek ve mikroenjeksiyon teknikleri üremeye yardımcı tekniklerdendir. Bu iki yöntemde anne ve baba adayları açısından tedavi şeklinde herhangi bir farklılık bulunmaz fakat laboratuvarda yapılan işlemler açısından farklılıklar söz konusudur. Tüp bebek yönteminde, sperm ve yumurtalar bir kap içerisine alınır birbirine karıştırılır ve sperm yumurtayı doğal yollarla döller. Mikroenjeksiyon yönteminde ise sperm hücresi doğrudan yumurta hücresinin içine enjekte edilir.

Uzay jhocam meraba günümüzde mikroenjeksiyonda tüp bebek de çok fazla uygulanır oldu.Birbirine benziyor gibi ama ben bu ikisi arasındaki farkı tam olarak anlayamadım.Mikroenjeksiyonun tüp bebek yönteminden farkı nedir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım

Mikroenjeksiyon yönteminde, seçilmiş olan sperm hücreleri direkt yumurta içerisine bırakılarak döllenme gerçekleştirilir. Sperm hücreleri, tamamen doktor kontrolü altında yumurta hücresine enjekte edilir. Tüp bebek yönteminde ise, bir adet sperm hücresi seçmek yerine birçok sperm hücresinden rastgele bir tanesinin yumurtayı döllemesi beklenir.

Uzay hocam iyi günler. 2 yıllık evliyiz ancak çocuğumuz yok. Doktorlar, size aşılama değil tüp bebek tedavisi yapalım dediler. İlk denemede tüp bebek yaparız, mikroenjeksiyona gerek olmayabilir dediler. Tüp bebekle mikroenjeksiyon farklımı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım

İyi günler, geçmiş olsun. Klasik tüp bebek tedavisinde döllenme yöntemi olarak İnVitroFertilizasyon (IVF) kullanılır. Bir başka döllenme şekli ise IntraCytoplasmicSpermInjection (ICSI) ya da IntraCytoplasmicMıcroscopicSpermInjection (IMSI) dir. Bunların hepsi spermin yumurtayı döllemesi için geliştirlmiş teknikler. IVF uygulamalarında spermler, yumurtalarla aynı ortamda bekletilir ve kendilerinin yumurtayı döllemesi beklenir. ICSI ya da IMSI uygulamalarında sperm seçimi laboratuar ortamında embryolog tarafından yapılır ve döllenme bu şekilde gerçekleştirilir. Sperm sayısı çok olan tüp bebek tedavisi hastalarında IVF uygulanabilir ancak son yıllarda genellikle ICSI ya da IMSI ile döllenme sağlanıyor. Tedavinizde bol şans dilerim.

Siz de Soru Sorabilirsiniz?

Anlaşmalı Kurumlar
Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara

©Tüm Hakları Saklıdır. Yasal Uyarı

close
Yazmaya başladığınızda bulunan sonuçlar listelenecektir.