Hormonal Değişiklikler Nelerdir?

1 Yorum

Hocam merhaba bundan 1 yıl önce polikistik over sendromu teşhisi konmuştu. Hormonlarda bazı sorunlar olduğunu söylemişti doktor.Hormonal değişikliklik nedir bu hastalığın sebebi hormonlar mıdır?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 18 Eylül 2018

Polikistik over sendromu, kadınlarda en sık görülen hormon bozuklarınından. Yumurtlama fonksiyonlarının düzensizliğine sebep olur. Polikistik over sendromu beraberinde tüylenme ve adet düzensizliği de getirmektedir. Testosteron hormonu erkeklik hormonu olarak bilinmekte ancak kadınlarda düşük düzeyde de olsa testosteron bulunur. Testosteron seviyesinin normalden daha yüksek olması durumunda kadınlarda tüylenme görülebilir. Bunun dışında testosteron artmasına bağlı olarak saç dökülmesi, aşırı sivilcelenme, ciltte yağlanma, kısırlık, gerginlik gibi durumlar da görülebilmekte.

Beyza Hanım 1 Yorum

İlk reglimi olduktan 1 yıl sonra doktor hormonlarımda bazı değişiklikler olduğunu söyledi. Bu yüzden adetlerim çok sancılı olmaya başlamış. Hormonal değişiklikler tam olarak nedir?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 28 Kasım 2018

Hormonal sorunlar, hormonların işlevselliğinde fazlalık (hiperfonksiyon) ya da bir yetersizlik (hipofonksiyon) olduğunda söz konusudur ve bu durumlar belirli sorunlara neden olabilirler. Bunlardan bazıları, adet krampları, sivilce ve tüylenme, saç dökülmesi, hızlı kilo alma veya verme olabilmekte.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.