Yaşlılarda İdrar Kaçırma Nasıl Önlenir?

Merhaba annem 73 yaşında idrar kaçırma sorununu çözmemiz lazım. önlemeye yönelik neler yapıyorsunuz? Ben ameliyat olmasından biraz geri duruyorum. Alternatif bir tedavi yöntemi varmı?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Yaşlılarda da tedavi seçeneklerini idrar kaçırmanın tipine göre seçmek gerekir. Öksürme, aksırma, hapşurma, gülme veya ağır bir yük kaldırma durumunda karın iç basıncının artmasına bağlı olarak idrar kaçırma yaşanabiliyor. 2 tip tedavi yöntemi var; ameliyatlı ve ameliyatsız. Öncelikle muayene ile idrar kaçırma sebebini anlıyoruz ve akabinde uygun olan tedaviyi gerçekleştiriyoruz. Ameliyatsız tedavi yönteminde, teknolojik uygulamalardan yararlanıyoruz. Lazer ve Radyofrekans tedavileri ile idrar kaçırmada belirgin bir iyileşme sağlanıyor. Ameliyatlı idrar kaçırma tedavisinde kullanılan en yaygın yöntemler; Burch kolposüspansiyon veya Sling prosedürleri.

Ananem kışın bizimle kalıyor ve bu kız idrar kaçırma sorunu başladı.Yaşlılarda idrar kaçırma nasıl önlenir Uzay hocam?

Op. Dr. Uzay Yıldırım cevapladı

Yaşlılarda idrar kaçırma sık görülen ve yaşam kalitesini bozan bir durum. İdrar kaçırma sorununda tedavi seçenekleri “cerrahi dışı yöntemler” ve “cerrahi yöntem” olarak ikiye ayrılır. Stres tipi idrar kaçırmada, askı ameliyatları uyguluyorum. Ameliyatsız yöntemlerde ise, lazer ve radyofrekans tedavilerinden faydalanıyorum.

Doktorunuza Sorun

    Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
    kapat
    Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.