Kısırlık ve Sebepleri

Kısırlık ve Sebepleri

Çiftlerin, korunmadıkları halde gebe kalamamaları ve çocuk sahibi olamamalarına kısırlık denir.

Çok istedikleri halde bebek sahibi olamayan çiftlerde, üremeye yardımcı teknikleri (ÜYTE) kullanılır.

Unutulmamalıdır ki bazı çiftler, belki belli bir süre içinde yardımcı üreme teknikleri olmadan da, kendiliğinden bebek sahibi olabilir.

Bebek sahibi olmayı zorlaştıran sebepler, kadın, erkek veya her ikisinden kaynaklanabilir. Belli bir sebebin saptanmamasına açıklanamayan kısırlık (infertilite) denir. 

Bebek isteyen çift için en uygun yöntemin hangisi olduğuna birlikte karar veriyoruz.

Bu bazen, bir tüp bebek tedavisi bazen aşılama hatta bazen sadece ilişki zamanlaması bile olabilir.

Doktorunuza Sorun

Tekrarlayan Düşükler

Tekrarlayan Düşükler

Tekrarlayan düşükleri olan bir çok kadın, çocuk sahibi olma ve aile kurma hayallerini kaybetmiş gibi hisseder. Ancak birden fazla kez düşük yaşayan milyonlarca kadından biriyseniz umutsuz olmamalısınız.

Kısırlık Sebepleri Ve Tedavisi

Kısırlık Sebepleri Ve Tedavisi

Korunma yöntemi uygulamaksızın, düzenli olarak, yani haftada en az 2 kez, birlikte olan ancak gebelik elde edemeyen çiftlerde ileri incelemelerin yapılması gerekir.

Kısırlık ve Stres

Kısırlık ve Stres

Bu dönem, stresli olunmaması gereken değil, bu stresin farkına varıp bununla mücadelenin doğru yönetilmesi gereken bir dönemdir.

Histeroskopi

Histeroskopi

Histeroskopi, rahim iç yüzeyi (endometrial kavite) ve rahim ağzı kanalının (servikal kanal) bir kamera ile değerlendirilmesi işlemidir.

Tekrarlayan Gebelik Kaybı (TGK)

Tekrarlayan Gebelik Kaybı (TGK)

Tekrarlayan düşükler, bağışıklık sistemi bozuklukları, pıhtılaşma bozuklukları, hormonal hastalıklar, anatomik anormallikler, genetik ve mikrobik sebeplere bağlı olabilir.

Aşılama (İnseminasyon)

Aşılama (İnseminasyon)

Aşılama (inseminasyon), özel tekniklerle hazırlanmış (yıkama), içinde yeteri sayıda sperm hücresi bulunduran erkek menisinin bir tür şırınga (kanül) ile kadın rahiminin içine püskürtülmesidir.

Tüplerde Tıkanıklık

Tüplerde Tıkanıklık

Tüplerin kapalı olup olmadığı, kapalı ise lokalizasyonu, radyolojik bir inceleme olan, ilaçlı rahim-tüp filmi (histerosalpingografi, HSG) ile anlaşılır. Genellikle ağrısız bir işlemdir ancak bazen rahimde kramplara sebep olarak anestezi gerektirebilir.