Kadın Kısırlığı Sebepleri

Kadın Kısırlığı Sebepleri

- Yumurtlama azlığı ya da yokluğu (oligo-anovulasyon); Her ay düzenli olarak kendiliğinden gerçekleşen yumurtlama (ovulasyon) gebelikte olmazsa olmaz koşullardan biridir. Bazı durumlarda yumurtlama olmaz ya da ara sıra olacak hale gelir.

Polikistik over sendromu dediğimiz hastalık buna en yaygın örnektir.

Ayrıca stresli dönemlerde, bazı ilaçların kullanımında, kilo ve yeme problemlerinin olduğu dönemlerde ya da aşırı egzersizlerin yapılması halinde yumurtlama problemleri ortaya çıkar. 


- Fallop tüplerinde (tüplerde) tıkanıklık; İlişki ile kadının haznesine bırakılan spermler önce rahim ağzını sonra rahim boşluğunu geçerek her iki tarafta tüplere girer ve burada yumurtalıktan atılan yumurtayla birleşir. Döllenme tüplerde gerçekleşir ve ardından döllenmiş yumurta hücresi tüplerden rahim boşluğuna gelir ve buraya yerleşir.
 
Geçirilmiş ameliyatlar, akıntılı ateşli hastalıklar, endometriozis adını verdiğimiz karın zarındaki yapışıklık nedenleri ve bazen de doğumsal sorunlar söz konusu olduğunda tüplerde tıkanıklık olur ve böylece sperm ve yumurtanın bir araya gelmesi imkansızlaşır.

- Rahim (uterus) anormallikleri; dış duvar ya da iç hücre bölümünde uygunsuzluk. Döllenmiş yumurtanın yerleşmesi, ceninin uygun şekilde büyüyebilmesi için rahim iç zarının yeterli kalite ve hacimde olması gerekir. Aksi taktirde ya gebelik yerleşemez ya da büyüyemez.

- Periton (karın zarı) yapışıklıkları; Burada bazen dolaylı bazen de direkt olarak gebelik engellenir. Karın zarında oluşan yapışıklıklar tüplerde de tıkanmaya neden olabilir. Ayrıca endometriozis hastalığında tüplerde tıkanıklık olmasa da ortaya çıkan bazı kimyasal ve hormonal maddeler gebelik oluşumunu engeller.

Doktorunuza Sorun

Tekrarlayan Düşükler

Tekrarlayan Düşükler

Tekrarlayan düşükleri olan bir çok kadın, çocuk sahibi olma ve aile kurma hayallerini kaybetmiş gibi hisseder. Ancak birden fazla kez düşük yaşayan milyonlarca kadından biriyseniz umutsuz olmamalısınız.

Kısırlık Sebepleri Ve Tedavisi

Kısırlık Sebepleri Ve Tedavisi

Korunma yöntemi uygulamaksızın, düzenli olarak, yani haftada en az 2 kez, birlikte olan ancak gebelik elde edemeyen çiftlerde ileri incelemelerin yapılması gerekir.

Kısırlık ve Stres

Kısırlık ve Stres

Bu dönem, stresli olunmaması gereken değil, bu stresin farkına varıp bununla mücadelenin doğru yönetilmesi gereken bir dönemdir.

Histeroskopi

Histeroskopi

Histeroskopi, rahim iç yüzeyi (endometrial kavite) ve rahim ağzı kanalının (servikal kanal) bir kamera ile değerlendirilmesi işlemidir.

Tekrarlayan Gebelik Kaybı (TGK)

Tekrarlayan Gebelik Kaybı (TGK)

Tekrarlayan düşükler, bağışıklık sistemi bozuklukları, pıhtılaşma bozuklukları, hormonal hastalıklar, anatomik anormallikler, genetik ve mikrobik sebeplere bağlı olabilir.

Aşılama (İnseminasyon)

Aşılama (İnseminasyon)

Aşılama (inseminasyon), özel tekniklerle hazırlanmış (yıkama), içinde yeteri sayıda sperm hücresi bulunduran erkek menisinin bir tür şırınga (kanül) ile kadın rahiminin içine püskürtülmesidir.

Tüplerde Tıkanıklık

Tüplerde Tıkanıklık

Tüplerin kapalı olup olmadığı, kapalı ise lokalizasyonu, radyolojik bir inceleme olan, ilaçlı rahim-tüp filmi (histerosalpingografi, HSG) ile anlaşılır. Genellikle ağrısız bir işlemdir ancak bazen rahimde kramplara sebep olarak anestezi gerektirebilir.